Trwa ładowanie...
djhk22v

Mia i biały lew

Najnowsze informacje
4.0
(2 głosy)
Oceń:
"Mia i biały lew" to francuski film fabularny w reżyserii Gillesa de Maistre. Film opisuje historię Mii Owen, dziesięcioletniej mieszkanki Londynu, która niespodziewanie przeprowadza się wraz z rodzicami do Afryki. Główne role w filmie zagrali między innymi Daniah De Villiers, Ryan Mac Lennan, Mélanie Laurent oraz Langley Kirkwood. Za produkcję obrazu odpowiadała wytwórnia Studiocanal.
djhk22v
3
2
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Mia i biały lew - opis fabuły

Fabuła filmu "Mia i biały lew" opisuje historię dziesięcioletniej dziewczynki, która mieszka ze swoimi rodzicami w Londynie. Mia Owen (w tej roli Daniah De Villiers, w polskiej wersji głos realizowała Sara Lewandowska), bo o niej mowa, jest córką Alice (Mélanie Laurent, w polskiej wersji Lidia Sadowa) i Johna (Langley Kirkwood, w polskiej wersji Jacek Kopczyński) i wychowuje się razem z bratem, Mickiem (Ryan Mac Lennan, w polskiej wersji Antoni Scardina). Życie dziesięciolatki wkrótce jednak wywróci się do góry nogami, a wszystko za sprawą niespodziewanej przeprowadzki, którą zaplanowali jej rodzice.

Alice i John Owenowie uznali, że chcą prowadzić farmę w Afryce, co niebawem zaczynają wprawiać w czyny. W trakcie ich pobytu na farmie na świat przychodzi małe lwiątko, któremu nadali imię Charlie. Między dziesięcioletnią Mią i lwiątkiem rodzi się przyjaźń, przez co wspólnie wychowują się w malowniczym zakątku Ziemi. Gdy Mia kończy 14 lat, a Charlie stopniowo dorasta i staje się potężnym lewem, jej ojciec postanawia, że nadszedł czas ich rozstania. Dziewczyna nie może pogodzić się z tym faktem i nie chce pozwolić na taką ewentualność. Chcąc uratować Charliego, Mia ucieka z domu i opuszcza rodzinną farmę, aby znaleźć nowy dom dla swojego najlepszego przyjaciela.

Mia i biały lew - bohaterowie, obsada

Głównymi bohateriami filmu "Mia i biały lew" jest rodzina Owenów: rodzice Alice i John, ich córka Mia oraz jej brat Mick. W oryginalnej wersji filmu w rodzinę Owenów wcielają się odpowiednio Mélanie Laurent, Langley Kirkwood, Daniah De Villiers oraz Ryan Mac Lennan. W polskiej wersji filmu "Mia i biały lew" głosu im udzielili Lidia Sadowa, Jacek Kopczyński, Sara Lewandowska oraz Antoni Scardina. W obsadzie filmu "Mia i biały lew" pojawiają się też Kevin, Jodie oraz Dirk. Pierwsza z postaci nie otrzymała polskiego odpowiednika, natomiast w role pozostałej dwójki wcielili się Miriam Aleksandrowicz i Jakub Wieczorek.

Mia i biały lew - scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Mia i biały lew" był Gilles de Maistre, który realizował się jako twórca już w latach 80. ubiegłego wieku. Jest autorem takich produkcji jak "J'ai 12 ans et je fais la guerre", "Squash", "Le premier cri" czy "Voir le pays du matin calme". Za produkcję obrazu odpowiadali z kolei Valentine Perrin, Jacques Perrin, Nicolas Elghozi, Gilles de Maistre, Stephane Simon i Catherine Caborde. Scenariusz filmu "Mia i biały lew" stworzyli Prune de Maistre oraz William Davies. Produkcją zajmowały się firmy M6 Films, Film Afrika i Pandora Film.

Mia i biały lew - proces produkcji

Pomysł na film zrodził się w głowie Gillesa de Maistre'a, francuskiego reżysera, a wyprodukowanie i stworzenie obrazu "Mia i biały lew" trwało ponad trzy lata. Tak długi proces produkcji wynikał z tego, że zależało mu, aby filmowi Mia i Mick, czyli Daniah De Villiers oraz Ryan Mac Lennon, faktycznie zżyli się z lwami i innymi zwierzętami występującymi w filmie. Wszystkie sceny w produkcji pomiędzy aktorami a zwierzętami są prawdziwe i nie zostały wygenerowane komputerowo, dlatego reżyserowi zależało na prawdziwych emocjach, wyrabianych między bohaterami przez wiele miesięcy.

Za kontakty między dziećmi a zwierzętami odpowiadał Kevin Richardson, ekspert od behawiorystyki lwów. Podczas kręcenia wszystkich cen był on obecny na planie i nadzorował interakcje pomiędzy bohaterami a lwami, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo i nie doprowadzić do niczyjego uszczerbku na zdrowiu. Film w dużej mierze znajduje odzwierciedlenie w historii napisanej przez żonę reżysera, Prune de Maistre. Jest ona również współtwórczynią scenariusza produkcji, wraz z Williamem Daviesem. Historia jest wynikiem podróży kobiety i jej męża, podczas której odwiedzili lwią farmę w Południowej Afryce.

Mia i biały lew - budżet, recenzje

Film "Mia i biały lew", znany we Francji jako "Mia et le Lion blanc" i jako "Mia and the White Lion" w Stanach Zjednoczonych, odniósł spory sukces komercyjny na całym świecie. Obraz stał się najpopularniejszą francuską produkcją 2019 roku poza granicami kraju, gdzie obejrzało go blisko dwa i pół miliona widzów. W ten sposób film zarobił ponad 34 miliony dolarów i był wyświetlany w 25 krajach na całym świecie. Recenzje "Mia i biały lew" okazały się w większości przychylne dla twórców: w serwisie Rotten Tomatoes film uzyskał 85 proc. pozytywnych recenzji, jednak na stronie Metacritic wystawiono mu ocenę 52/100.

Mia i biały lew - premiera

Premiera filmu "Mia i biały lew" we Francji miała miejsce 26 grudnia 2018 roku. 1 lutego 2019 roku produkcja trafiła do Niemiec, a 12 kwietnia do kin w Stanach Zjednoczonych. Polska premiera filmu "Mia i biały lew" miała miejsce wtedy, gdy obraz trafił na duże ekrany w Niemczech – czyli 1 lutego 2019 roku. Od tego momentu widzowie mogli też oglądać film "Mia i biały lew" z polskim dubbingiem.

Mia i biały lew
Tytuł oryginalny

Mia et le lion blanc

Gatunek

familijny, przygodowy

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2018

Data światowej premiery

26.12.2018

Data polskiej premiery

01.02.2019

Czas trwania

98 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

3
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djhk22v
djhk22v
djhk22v