Trwa ładowanie...
animator
27-06-2014 17:28

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2014

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2014Źródło: mat. promocyjne
d4e7m6z
d4e7m6z

W tym roku już po raz siódmy będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska temu, co aktualnie dzieje się w świecie animacji. W Poznaniu odbędzie się bowiem 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, któremu od początku towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych – przez siedem lipcowych dni w mieście odbywać się będą pokazy filmów konkursowych, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Dla Animatora rok 2014 należy do kobiet – specjalnym punktem programu będą bowiem prezentacja prac artystek z Polski i zagranicy oraz konferencja poświęcona twórczości kobiet. Główne motywy tematyczne festiwalu to także animacja z Chin oraz animacja non-camerowa.

Najważniejszym elementem festiwalu od lat jest towarzyszący mu Konkurs Filmów Animowanych, w którym przyznawane są Złoty, Srebrny i Brązowy Pegaz oraz szereg nagród dodatkowych, w tym, od trzech lat, nagroda dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

Filmy co roku ocenia międzynarodowe jury – w tym roku, o tym kto wyjedzie z Poznania z nagrodą zadecydują: Anna Ida Orosz - węgierska kuratorka, związana m.in. z takimi festiwalami, jak Hungarian Kecskemét Animation Film Festival (KAFF) czy Primanima World Festival of First Animations, znany publiczności Animatora Andrea Martignoni z włoskiej Compagnia d'Arte Drummatica, poznański artysta, lider zespołu Niwea, laureat „Paszportu Polityki” i nagrody „Spojrzenia” - Wojciech Bąkowski, wybitny włoski dziennikarz i wykładowca, prezes Asifa Italia - Alfio Bastiancich, polski reżyser animacji, malarz, performer, scenograf, doskonale znany publiczności Animatora - Mariusz „Wilk” Wilczyński oraz belgijska krytyczka filmowa – Nancy Denney-Phelps, współtwórczyni, wraz z mężem, kompozytorem i muzykiem, Nikiem Phelpsem, zespołu The Sprocket Ensemble, który będziemy mieli okazje posłuchać na festiwalu. Co roku do konkursu napływa kilkaset filmów z całego świata – które z nich przeszły selekcję i powalczą o statuetki
dowiemy się w czerwcu. Ważne miejsce w programie tegorocznej edycji festiwalu zajmą kobiety- animatorki. Zaprezentujemy zestawy filmów, skupionych wokół dwóch tematów: różnorodnych dróg zaistnienia kobiet jako realizatorek/reżyserek/autorek oraz strategii wprowadzania i funkcjonowania szeroko rozumianych "kobiecych" narracji w różnych polach filmu animowanego. W tej sekcji zobaczymy m.in. filmy: Aliny Maliszewskiej, Natalii LL, Johanny Quinn, Izabeli Plucińskiej, czy Michaeli Pavlatovej. Festiwalowi towarzyszyć będzie również dwudniowa konferencja zrealizowana wokół tematu filmu animowanego kobiet. Kuratorką bloku „kobiecego” na tegorocznym festiwalu jest Hanna Margolis.

Jak co roku wielbiciele łączenia obrazów z dźwiękiem będą mieli okazję uczestniczyć w kilku projekcjach z towarzyszeniem muzyki granej na żywo (sekcja Animacja i Muzyka). Specjalny pokaz "Wojtek Juszczak – In Memoriam" przygotuje związany od lat z festiwalem Jerzy Armata. Pamięć wieloletniego dyrektora artystycznego Festiwalu Animator uczcimy pokazem polskich animacji z muzyką jazzową, która była jego największą pasją. Pokaz filmów poprzedzi krótki występ jazzowego tria Macieja Fortuny.

W Poznaniu wystąpi wspomniana już grupa Nik Phelps & The Sprocket Ensemble, która pojawi się na scenie dwukrotnie – przy okazji filmu „Idioci i Anioły” w reżyserii Billa Plymptona oraz filmów z Różową Panterą, które zaprezentujemy z okazji 50-lecia istnienia tej słynnej animowanej postaci. Realizowanej przez Ferenca Cakó - węgierskiego animatora, laureata nagród na festiwalach Berlinale i Cannes - animacji piaskowej na żywo towarzyszyć będzie grana na żywo muzyka Henryka Wieniawskiego. Usłyszymy również m.in. Telegaz - nowy solowy projekt muzyczny Wojtka Bąkowskiego i Honeycomb Piotra Kurka oraz czeski duet DVA.

d4e7m6z

Jak co roku Animator przygląda się wybranemu krajowi – tym razem jednym z bohaterów festiwalu będą Chiny. Pokażemy zarówno filmy niezależne, jak i etiudy dyplomowe z tego kraju. Wśród retrospektyw warto zwrócić uwagę na pokazy filmów wybitnego amerykańskiego reżysera - Pata O’Neilla, który odwiedzi Animatora. Zobaczymy m.in. nagrodzoną w Sundance w 1990 roku i okrzykniętą wzorem dla filmu przyszłości „Wodę i Moc” z 1989 oraz wybrane filmy krótkometrażowe. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością polskiego reżysera Mirosława Kijowicza, którego 95-ta rocznica urodzin i 15-ta rocznica śmierci przypada w tym roku. Obejrzymy również „Allegro non troppo” Bruno Bozzetto – najbardziej znany film tego włoskiego reżysera i satyryka oraz zestaw jego krótkometrażowych filmów.

Świetnie zapowiada się cykl „Nocnego Kina”, które prezentowane będzie w Klubie Festiwalowym. W lipcowe wieczory obejrzymy m.in. animowane filmy Wesa Andersona, Richarda Linklatera, czy … Davida Lyncha.

Festiwalowym pokazom i koncertom, jak co roku, towarzyszyć będzie rozbudowany program warsztatów i wykładów, w tym m.in. warsztaty animacji non-camerowej ze Stevenem Woloshen’em, warsztaty animacji wycinankowej z Izabelą Plucińską, warsztaty animacji eksperymentalnej z Ajay Kumar Tiwari, czy warsztaty animowanych teledysków z Yachem Paszkiewiczem – w tym roku pod hasłem „Naśladując Normana McLarena” młodzi twórcy tworzyć będą obrazy do muzyki Leszka Możdżera. Zapisy na warsztaty rozpoczną się 16. czerwca.

Specjalny program dla najmłodszych - Animator dla dzieci – przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.

d4e7m6z

Sprzedaż biletów i karnetów na festiwalowe wydarzenia rozpocznie się 23. czerwca.

Autorem plakatu tegorocznej edycji festiwalu jest Tomasz Ducki, animator urodzony w Budapeszcie, mieszkający na stałe w Krakowie, autor m. in. nagradzanego na licznych festiwalach filmu „Łaźnia”.

d4e7m6z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e7m6z