Trwa ładowanie...
26-03-2010 09:44

"Mistyfikacja" o Witkacym i "Wyspa tajemnic" od piątku w kinach

"Mistyfikacja" o Witkacym i "Wyspa tajemnic" od piątku w kinachŹródło: Syrena Films
d2pthoe

Film fabularny *"Mistyfikacja" poświęcony Witkacemu - z Jerzym Stuhrem, Ewą Błaszczyk i Maciejem Stuhrem w obsadzie, a także amerykański thriller "Wyspa tajemnic" w reżyserii Martina Scorsese, z Leonardo Di Caprio w roli głównej, trafią w piątek do polskich kin.*

Stanisław Ignacy Witkiewicz upozorował swoje samobójstwo w 1939 r. i żył jeszcze przez długi czas po wojnie, aż do końca lat 60 - w taką wersję wydarzeń wierzą bohaterowie "Mistyfikacji", którą wyreżyserował Jacek Koprowicz. Witkacego gra Jerzy Stuhr, jego ukochaną Czesławę Oknińską - Ewa Błaszczyk, a młodego funkcjonariusza SB, który stara się zgłębić tajemnicę autora "Szewców" - Maciej Stuhr.

Akcja rozgrywa się rok po wydarzeniach Marca'68. Łazowski, były student filologii, wydalony z uczelni za udział w manifestacjach studenckich, zostaje zwerbowany do współpracy z SB. Na studiach Łazowski pisał pracę magisterską o kobietach w życiu Witkacego. Jako esbek, usiłuje wykorzystać wiedzę o artyście w swoich śledczych działaniach. Dla SB schwytanie Witkacego - w ocenie służb: wroga komunistycznego ustroju - byłoby wielkim sukcesem.

d2pthoe

Śledztwo Łazowskiego - powoli zamieniające się w obsesję - rozpoczyna się w Zakopanem. Tam były student spotyka kobietę, która była niegdyś kochanką Witkacego. Zuza pokazuje Łazowskiemu kartki pocztowe podpisane przez Witkacego. Zdaniem Łazowskiego, wynika z nich, że artysta wcale nie umarł i że jest więziony przez inną spośród swoich kobiet, Czesławę Oknińską.

Reżyser zaznaczył, że "Mistyfikacji" nie należy traktować jako filmowej biografii Witkacego. "Nie zamierzałem realizować filmu biograficznego" - powiedział PAP Jacek Koprowicz, który wyreżyserował "Mistyfikację" według własnego scenariusza.

"'Mistyfikacja' nie jest filmem o Witkacym, lecz o tęsknocie za Witkacym, o odczuwanej przez innych potrzebie istnienia Witkacego" - tłumaczy Koprowicz. "Z obu stron - ze strony Czesławy i Łazowskiego - jest silna wiara w to, że Witkacy nadal istnieje. Czesława, ogarnięta szaleństwem uczuć do ukochanego, robi wszystko, by Witkacego 'utrzymywać przy życiu', ponieważ ona nie może bez niego żyć. Łazowski ma inne powody, by wierzyć, że Witkacy wciąż żyje" - powiedział reżyser.

"Witkacy miał w sobie przedziwną charyzmę. Musiało emanować z niego coś niezwykłego. Znacznie wyprzedzał swój czas, był szalony, egocentryczny. Myślę, że życie z nim było trudne, jednak bardzo ekscytujące, gorące, żywe" - podkreśliła w rozmowie z PAP Ewa Błaszczyk, która dla roli w tym filmie poddała się dość skomplikowanej charakteryzacji, m.in. ogoliła głowę.

d2pthoe

W obsadzie "Mistyfikacji" są też m.in.: Ewa Dałkowska (w roli żony Witkacego - Jadwigi Witkiewicz), Andrzej Chyra, Mariusz Benoit, Karolina Gruszka (jako jedna z kochanek Witkiewicza), Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Pszoniak, Ewa Kasprzyk i Krzysztof Stroiński. Koprowicz podczas prac nad "Mistyfikacją" przeprowadził wiele rozmów z Maciejem Witkiewiczem, stryjecznym wnukiem artysty - jako reprezentantem rodziny Witkacego.

Stanisław Ignacy Witkiewicz zwany Witkacym (1885-1939) - wybitny pisarz, dramaturg, malarz, fotograf i filozof - 18 września 1939 r., dzień po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, popełnił samobójstwo w Jeziorach na Polesiu. Towarzyszyła mu Czesława Oknińska, która próbowała odebrać sobie życie wraz z ukochanym, jednak ją odratowano. Oknińska nie widziała momentu samobójstwa Witkacego - ponieważ podczas własnej próby samobójczej straciła przytomność, nie widziała też zwłok artysty. Po wojnie Oknińska pracowała w Instytucie Wydawniczym PAX. Zmarła w 1975 r.

W 1988 r. do Zakopanego sprowadzono szczątki - jak ogłoszono - Witkacego, które pochowano w grobie na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku podczas uroczystego pogrzebu. Po kilku latach, w 1994 r., okazało się jednak, że popełniono błąd i z Jezior - wsi na Ukrainie - sprowadzono do Polski szczątki młodej, niezidentyfikowanej ukraińskiej kobiety, a nie Witkiewicza. Dlatego grób Witkacego na Pęksowym Brzyzku uważany jest jedynie za symboliczny.

Akcja thrillera "Wyspa tajemnic" w reżyserii Martina Scorsese rozgrywa się w połowie lat 50. na małej wyspie w pobliżu Bostonu. Z działającego tam szpitala dla psychicznie chorych przestępców znika w tajemniczy sposób jedna z pacjentek. Śledztwo w tej sprawie rozpoczyna szeryf Teddy Daniels (Leonardo Di Caprio). Okazuje się, że kobieta zniknęła z pokoju, który był zamknięty, a w oknach miał kraty. Pozostała po niej tylko zaszyfrowana wiadomość.

d2pthoe

W "Wyspie tajemnic", obok Di Caprio, wystąpili m.in.: Mark Ruffalo, Ben Kingsley i Max von Sydow. Film zrealizowano na podstawie powieści amerykańskiego pisarza Dennisa Lehane'a pt. "Shutter Island" z 2003 r. (w Polsce książka ukazała się pod tytułem "Wyspa skazańców").

W piątek na polskie ekrany trafi również amerykańska komedia romantyczna "Wszystko o Stevenie" (reż. Phil Traill). Odtwórczyni głównej roli, Sandra Bullock, wcieliła się w ekscentryczną kobietę o imieniu Mary, która dochodzi do wniosku, że kamerzysta jednej ze stacji telewizyjnych - Steve - jest miłością jej życia. Bohaterka rusza za nim w pościg po całych Stanach Zjednoczonych. Tymczasem Steve uznaje ją za wariatkę mającą skłonności do prześladowania innych.

Bullock za rolę w tym filmie otrzymała Złotą Malinę 2010 dla najgorszej aktorki, czyli filmowego "anty-Oscara". Ponadto komedia "Wszystko o Stevenie" była nominowana do Złotej Maliny 2010 w kategoriach: najgorszy film, reżyseria i scenariusz.

Zobacz także:

d2pthoe

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d2pthoe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pthoe