Na Camerimage pokazano "Ediego"
Film Edi Piotra Trzaskalskiego, ze zdj臋ciami Krzysztofa Ptaka, wytypowany przez Polsk臋 do Oscara w kategorii filmu nieangloj臋zycznego, pokazano we wtorek w konkursie festiwalu Camerimage 2002.
Edi to jedyny polski film zaprezentowany w tym konkursie.
Podczas konferencji prasowej po pokazie Piotr Trzaskalski wyg艂osi艂 swoje credo artystyczne. Wyjawi艂, 偶e kino, za kt贸rym t臋skni, to kino d艂ugich uj臋膰, bez szybkiego monta偶u, bez udzia艂u gwiazd i z muzyk膮, "kt贸r膮 kochamy".
Wymieni艂 swoich mistrz贸w kina - Roberta Bressona, Akir臋 Kurosaw臋, Andrieja Tarkowskiego. Powiedzia艂, 偶e traktowali oni swoj膮 tw贸rczo艣膰 ekstremalnie powa偶nie.
Wa偶ne jest, by m贸wi膰 szczerze, ca艂kowicie od siebie. Bez zb臋dnych szybkich samochod贸w i wybuch贸w. Takie kino znika z mapy 艣wiata. Kino, w kt贸rym wa偶ny jest obraz, a nie dialog, wielkie duchowe prze偶ycia, a nie "szybkie prze偶ycia" - m贸wi艂 re偶yser, dla kt贸rego Edi jest debiutem fabularnym.
Na pytanie, czy z takim credo artystycznym re偶yser nie boi si臋 "wypadni臋cia z ligi" filmowej, Trzaskalski odpar艂, 偶e z takimi filmowcami, z jakimi pracowa艂, m.in. z operatorem Krzysztofem Ptakiem, "nie boi si臋 wypadni臋cia z 偶adnej ligi". To my tworzymy lig臋 - podkre艣li艂.
Wspomnia艂 tak偶e o powiedzeniu Emira Kusturicy, 偶e film powinien "lekko unosi膰 si臋 nad ziemi膮".
Podczas pracy nad "Edim" filmowcom - jak m贸wi艂 Trzaskalski - zale偶a艂o na uzyskaniu realizmu, od kt贸rego mo偶na by艂o odbi膰 si臋 na poziom metafory.
Trzaskalski przypomnia艂, sk膮d wzi膮艂 si臋 pomys艂 na film. Z jednej strony inspiracj膮 by艂a "realistycznie zaobserwowana sytuacja 艂贸dzkich z艂omiarzy"; z drugiej - "buddyjska przypowie艣膰 o pewnym mistrzu w ma艂ej japo艅skiej wiosce", kt贸rego zachowanie sta艂o si臋 wzorem dla post臋powania Ediego.
Istot膮 dzia艂ania Ediego jest bezinteresowna dobro膰. Jest to zarazem tajemnica motywacji jego dzia艂ania - m贸wi艂 Trzaskalski.
Edi to jeden z 14 film贸w, kt贸re w 艁odzi wystartowa艂y w konkursie o Z艂ot膮 呕ab臋. Jest to jedyny polski film w konkursie. Zako艅czenie Camerimage 2002 w sobot臋 7 grudnia.
Oficjalna strona Camerimage 2002
Wszystkie relacje z Camerimage znajdziecie tutaj