Trwa ładowanie...
01-06-2006 15:31

Nagroda Specjalna Smoka Smoków

Nagroda Specjalna Smoka SmokówŹródło: opublikowane w serwisie filmpolski.pl
d4223cb
d4223cb

Reżyser Kazimierz Karabasz odebrał we wtorek w Krakowie Nagrodę Specjalną Smoka Smoków za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego. Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej inauguracji 46. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

– To jest „pioruńsko” wzruszające. Zmusza mnie do dalszej, wytężonej pracy – powiedział Karabasz odbierając nagrodę.

Kazimierz Karabasz, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmów dokumentalnych, uznawany jest za twórcę polskiej szkoły dokumentu. Już najwcześniejsze jego filmy stanowiły prawdziwy przełom w polskim dokumencie.

Twórca sięgał po niepopularne dotąd tematy, ukazując dzięki użyciu nowatorskich technik realizacji zupełnie nowy typ bohatera – zwykłego człowieka w jego naturalnym otoczeniu.

d4223cb

Karabasz zrealizował ponad 50 filmów dokumentalnych; obecnie współpracuje ze Studiem Filmowym „Kronika”, jest wykładowcą łódzkiej szkoły filmowej, autorem poświęconych filmowi dokumentalnemu książek. Jego filmy otrzymały wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych.

Podczas inauguracji zaprezentowano najnowszy film Karabasza „Za rogiem, niedaleko” oraz film „Ludzie w drodze” z 1960 r. W programie festiwalu znajduje się retrospektywa jego twórczości.

d4223cb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4223cb