Najlepsze filmy o samurajach

Najlepsze filmy o samurajach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Film "Siedmiu samurajów" to produkcja japońska z 1954 roku. Opowiada o siedmiu śmiałkach, którzy podejmują się bronić biednych rolników przed napastnikami.

Fabuła filmu "Siedmiu samurajów" opowiada o losie biednych mieszkańców pewnej japońskiej wioski, którzy regularnie są napadani przez grupę 40 złoczyńców. Ci odbierają im wszystko – zwierzęta i okupione ciężką pracą plony. Rolnicy mają tego dosyć. Postanawiają za symboliczne grosze wynająć drużynę śmiałków, którzy rozprawią się raz na zawsze z opryszkami. Do pomocy zgłasza się siedmiu roninów, czyli samurajów 'bez pana'. To oni podejmą heroiczną walkę z bandytami.

Film "Siedmiu samurajów" to dzieło Akiry Kurosawy, w którym zachwyca gra aktorska i logika fabuły. Sukces zawartej w filmie historii zaowocował odpowiedzią ze strony Hollywood i tak powstał western "Siedmiu wspaniałych" z 1960 roku, a ostatnio także jego remake z 2016 roku z Denzelem Washingtonem i Chrisem Prattem w rolach głównych.

1 / 4

Sanjuro - Samuraj znikąd (Tsubaki Sanjûrô)

Obraz
© Youtube.com | MEGA MOVIES BOX

Dobra passa Akiry Kurosawy trwa. Kolejną propozycją w zestawieniu najlepszych filmów o samurajach jest jego kolejne dzieło "Sanjuro – Samuraj znikąd".

"Sanjuro – Samuraj znikąd" to film, który powstał w 1962 roku. Akcja dzieje się w japońskim mieście, w którym szerzy się korupcja wśród najwyższych urzędników. Dziewięciu młodych i prawych samurajów nie chce się na to zgodzić, dlatego postanawiają opracować spisek, który zdemaskuje rządzących. W tym celu gromadzą się w opuszczonej świątyni na tajnej naradzie. Niestety ich sekretne spotkanie zostaje odkryte przez władzą, a wokół budynku świątyni zaczynają gromadzić się wojska.

Gdy wydaje się, że już nie ma ucieczki, wśród dziewięciu prawych pojawia się cyniczny samuraj, Sanjūrō Tsubaki, który zupełnie przypadkowo tej nicy obrał sobie świątynię z miejsce noclegu. Jego doświadczenie, umiejętności i wola walki będą kluczowe w walce z armią.

Reżyser filmu "Sanjuro – Samuraj znikąd", Akira Kurosawa, jest również współautorem scenariusza, montażystą, a także producentem filmu.

2 / 4

Ostatni samuraj (The Last Samurai)

Obraz
© Youtube.com

Tym razem propozycja z Hollywood i to nie byle jaka, bo z Tomem Cruisem w roli głównej. "Ostatni samuraj" to film o Amerykaninie, który odkrywa tajniki życia samuraja.

Akcja filmu "Ostatni samuraj" przenosi widza do 1876 roku, parę lat po zakończeniu wojny secesyjnej. Głównym bohaterem jest jej weteran Nathan Algren (w tę właśnie postać wciela się Tom Cruise)
. Były żołnierz przybywa do Japonii, gdzie służyć ma imperatorowi Meiji. Jego zadaniem jest wyszkolenie profesjonalnego wojska, którego powołanie ma zastąpić wiekową tradycję wynajmowania samurajów. Zawodowe wojsko ma posłużyć imperatorowi również do zjednoczenia Japonii i podporządkowania kraju właśnie jego jurysdykcji.

Przypadek sprawia, że główny bohater filmu "Ostatni samuraj" zostaje wplątany w konflikt między imperatorem a przywódcami niezjednoczonych ziem. Tym samym trafia do niewoli. To będzie jednak dla niego lekcja życia. Dowie się, czym jest kodeks honorowy samuraja i jak ważna jest ta tradycja dla istnienia Japonii.

3 / 4

Szogun (Shogun)

Obraz
© Materiały prasowe

"Szogun" to film telewizyjny, który zyskał miliony fanów na całym świecie. Opowiada o Angliku, który musi nauczyć się żyć po japońsku.

Film "Szogun" być może nie jest arcydziełem kinematografii, ale z racji tego, że był emitowany w telewizji, stał się niezwykle popularną i niemalże kultową produkcją. Film jest skrótem serialu "Szogun", zdobywcy trzech Złotych Globów. W roli głównej występuje Richard Chamberlain, znany między innymi z roli ojca Ralpha de Bricassarta w serialu "Ptaki ciernistych krzewów".

Fabuła filmu "Szogun" rozgrywa się na początku XVII wieku. Głównym bohaterem jest John Blackthorne, z pochodzenia Anglik, który jest nawigatorem na jednym z holenderskich statków kupieckich. U kresu jednej z podróży okręt rozbija się przy wybrzeżu Japonii, która w tym czasie podlega portugalskim wpływom. Aby przetrwać, rozbitek musi wsiąknąć w kulturę japońską, nauczyć się myśleć po japońsku. Ta sztuka przyda mu się, gdy nieopatrznie wplącze się w wewnętrzny konflikt.

4 / 4

13 zabójców (Jûsan-nin no shikaku)

Obraz
© Youtube.com | Magnolia Pictures & Magnet Releasing

Ostatnia propozycja filmu o samurajach to film "13 zabójców" z 2010 roku. Pokój w Japonii jest zagrożony, a jedynym ratunkiem jest grupa samurajów.

Akcja filmu "13 zabójców" toczy się w XIX wieku w feudalnej Japonii. Kraj po wielu latach wewnętrznych konfliktów w końcu zaznał pokoju. Jest to jednak kruchy stan, ponieważ po cichu nadal pojawiają się buńczuczne głosy łaknących władzy. Wśród nich jest między innymi brat szoguna, Matsudaira Naritsugu, który sieje wśród Japończyków strach.

W celu zachowania długo budowanego pokoju lokalni władcy postanawiają wynająć wybitnego, doskonale wyćwiczonego samuraja, Shinzaemona Shimadę, aby ten dyskretnie zabił buntownika. Mężczyzna podejmuje wyzwanie i zbiera dwunastu utalentowanych oraz śmiałych ochotników. Razem staną do cichej walki o pokój.

Reżyserem filmu "13 zabójców" jest Takashi Miike, odpowiedzialny między innymi również za produkcję "Harakiri: Śmierć samuraja" z 2011 roku.

najlepszy filmostatni samurajdobry film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)