Trwa ładowanie...
deyv35w

Bergman - Rok z życia

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
"Bergman – Rok z życia" to skandynawski film dokumentalny o życiu i twórczości wybitnego szwedzkiego reżysera, Ingmara Bergmana. W filmie ujęty został jeden, najważniejszy dla niego rok 1957.
deyv35w
2
Share
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Bergman – Rok z życia – zarys fabuły

Dokument "Bergman – Rok z życia" to obraz wydany w setną rocznicę urodzin znanego reżysera Ingmara Bergmana, który przyszedł na świat 14 lipca 2018 roku w niewielkim mieście w Szwecji. Wychowywał się w religijnej rodzinie o restrykcyjnych zasadach. Niejednokrotnie ojciec stosował wobec niego kary cielesne, co później miało swoje odbicie w dziełach reżysera.

Bergman przejawiał skłonności artystyczne jeszcze jako dziecko. W wieku 9 lat organizowała teatrzyki kukiełkowe, do który wykonywał samodzielnie scenerię i pacynki. Jako młody chłopak był asystentem reżyserów teatralnych i korektorem scenariuszy. Swoją pierwszą autorską sztukę wyreżyserował w 1944 roku, pierwszy film zaś dwa lata później.

Prawdziwym momentem przełomowym w karierze Ingmara Bergmana był rok 1957, gdy ukazał się jego film "Siódma pieczęć" uznany za arcydzieło kina. Inny obraz reżysera, "Funny i Aleksander" zdobył 4 Oscary w tym dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Bergman – Rok z życia – ciekawostki

  • W filmie dokumentalnym "Bergman – Rok z życia" wypowiadają się osoby, które miały okazję współpracować z reżyserem. Wystąpiła między innymi jego była kochanka i matka jednego z dziewięciorga dzieci, Liv Ullmann, a także Elliott Gould czy Barbra Streisand.
Bergman - Rok z życia
Tytuł oryginalny

Bergman - Ett år, ett liv

Gatunek

film dokumentalny

Kraj produkcji

Norwegia, Szwecja

Rok produkcji

2018

Data światowej premiery

12.05.2018

Data polskiej premiery

26.10.2018

Czas trwania

117 min.

Scenarzysta
Obsada
deyv35w

Podziel się opinią

2
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deyv35w
deyv35w
deyv35w