Trwa ładowanie...
d44ssa4

Nie wkładaj palca między drzwi

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Nie wkładaj palca między drzwi to jedna z bardziej udanych komedii Woody'ego Allena. Rodzina z New Jersey wyjeżdża na wycieczkę do Europy Wschodniej. Amerykanie szybko zostają oskarżeni o szpiegostwo.
d44ssa4
WP Film
Źródło: WP Film

Nie wkładaj palca między drzwi - remake

Nie wkładaj palca między drzwi, to drugi film nakręcony na podstawie komedii scenicznej pod tym samym tytułem (przedstawienie miało miejsce w 1966 roku), wyreżyserowanej przez Woody Allena (z jego bogatej filmografii warto wyróżnić chociażby: Annie Hall, Manhattan, Hannah i jej siostry, O północy w Paryżu, Wnętrza. Pierwsza wersja filmowa sztuki Nie wkładaj palca między drzwi ukazała się w 1969 roku, a główną rolę zagrał wtedy Jackie Gleason, zaś reżyserią się zajął Howard Morris.

Chociaż druga wersja filmu Nie wkładaj palca między drzwi powstała 25 lat po wersji oryginalnej, zmiany są w większości kosmetyczne: film kręcony jest z ręki – przez co kamera jest ciągle w ruchu, podąża za aktorami i ich obserwuje, dzięki temu styl wizualny jest bardziej szalony. Zaś w filmowym skrypcie zastąpiono liczne odniesienia do zimnej wojny wzmiankami dotyczącymi dzisiejszej polityki (w latach współczesnych filmowi Nie wkładaj palca między drzwi, czyli w latach 90.).

Nie wkładaj palca między drzwi - fabuła

Nie wkładaj palca między drzwi z 1994 roku jest to adaptacja wykonana dla telewizji, której reżyserią zajął się sam Woody Allen. Allen również gra jedną z głównych ról: Waltera Hollander, pracownika gastronomicznego z New Jersey, który zabiera swoją rodzinę na wakacje do fikcyjnego kraju wschodnioeuropejskiego. Wycieczka staje się nieprzyjemna, gdy poprzez szereg nieporozumień, związanych z robionymi pamiątkowymi zdjęciami, rodzina Waltera zostaje oskarżona o szpiegostwo.

Jankesi uciekają do amerykańskiej ambasady, aby tam się schronić. Gdy już do niej trafiają, młody dyplomata oferuje im pomoc. Amerykanie razem starają się znaleźć sposób na bezpieczny powrót do swojego kraju, bez wywoływania międzynarodowego skandalu.

Oprócz Woody Allena, na ekranie możemy zobaczyć charakterystyczną Mayim Bialik (zagrała też w: Teoria wielkiego podrywu, Wariatki), Julie Kavner (znana z występów w bardzo dobrych filmach: Przebudzenie, Złote czasy radia, Cienie i mgła) czy mistrzowsko sprawdzającego się w komediach - Doma DeLuise'a (wymieńmy tu kilka filmów, w których wystąpił: Robin Hood: Faceci w rajtuzach, Płonące siodła, Wyścig armatniej kuli).

Nie wkładaj palca między drzwi
Tytuł oryginalny

Don't Drink the Water

Gatunek

komedia

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1994

Data światowej premiery

18.12.1994

Czas trwania

100 min.

Reżyser
Scenarzysta
Operator
Obsada
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44ssa4
d44ssa4
d44ssa4