Trwa ładowanie...
11-10-2006 10:27

Nominacje do Feliksów Warszawskich za sezon 2005/2006

Nominacje do Feliksów Warszawskich za sezon 2005/2006
d42zxnu
d42zxnu

Najwięcej - sześć nominacji - do warszawskich teatralnych nagród Feliksów, otrzymali za sezon 2005/2006 artyści Teatru Narodowego. Po raz pierwszy w historii nagrody, udział w konkursie wzięły teatry prywatne i offowe m.in. Teatr Polonia Krystyny Jandy - poinformowała Agnieszka Daroch z Teatru Syrena, który jest organizatorem wydarzenia.

W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz ósmy. Wiadomo już, że nagrodę specjalną otrzyma pośmiertnie Paweł Konic - znany krytyk teatralny, wieloletni kierownik artystyczny Teatru Małego.

O Feliksa w kategorii najlepsza reżyseria walczą: Jerzy Jarocki za spektakl "Kosmos" w Teatrze Narodowym, Paweł Miśkiewicz za spektakl "Alina na zachód" w Teatrze Dramatycznym, Rimas Tuminas za spektakl "Sługa dwóch panów" w Teatrze Studio oraz Małgorzata Bogajewska za spektakl "Dotyk" w Teatrze Powszechnym.

d42zxnu

Nominowane do nagrody za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą zostały: Krystyna Janda za rolę Tonki Babic w spektaklu "Ucho, gardło, nóż" w Teatrze Polonia, Maria Ciunelis za rolę Solange w spektaklu "Pokojówki" w Teatrze Ateneum, Gabriela Muskała za rolę Walerki w spektaklu "Podróż do Buenos Aires. Work in regress" w Teatrze Dramatycznym i Agnieszka Podsiadlik za rolę Magdy w spektaklu "Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię" w TR Warszawa.

W kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska nominowano Zbigniewa Zapasiewicza (na zdjęciu) za rolę Leona w spektaklu "Kosmos" w Teatrze Narodowym, Marcina Hycnara za rolę Fuksa również w spektaklu "Kosmos", Wojciecha Malajkata za rolę tytułową w spektaklu "Tartuffe" w Teatrze Narodowym i Leona Charewicza za rolę Pułkownika w spektaklu "Norymberga" w Teatrze Narodowym.

O Feliksa za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą rywalizują: Paulina Holtz za rolę Katii w spektaklu "Dzień Walentego" w Teatrze Powszechnym, Anna Seniuk za rolę Kulki w spektaklu "Kosmos" w Teatrze Narodowym, Agnieszka Podsiadlik za rolę Malve w spektaklu "Helena S." w TR Warszawa i Monika Obara za rolę Klarysy w spektaklu "Sługa dwóch panów" w Teatrze Studio.

Nominowani w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska to Krzysztof Dracz za rolę Eggerta w spektaklu "Alina na zachód" w Teatrze Dramatycznym, Franciszek Pieczka za rolę Wilhelma Foldala w spektaklu "John Gabriel Borkman" w Teatrze Powszechnym, Andrzej Mastalerz za rolę Pantalone w spektaklu "Sługa dwóch panów" w Teatrze Studio i Rafał Maćkowiak za rolę Agenta 0,0000007 w spektaklu "Weź, przestań" w TR Warszawa.

d42zxnu

Konkurs obejmował sezon 2005/2006, a więc spektakle, które miały premierę między 1 września 2005 r. a 31 sierpnia 2006 r. W tym roku w konkursie wzięło udział 19 teatrów: Ateneum, Dramatyczny, Kwadrat, Narodowy, Ochoty, Polski, Powszechny, Scena Prezentacje, Studio, Syrena, TR Warszawa, Współczesny oraz po raz pierwszy: Komedia, Na Woli, Polonia, Wytwórnia, Nowy Praga, Montownia i Kinoteatr Bajka.

Wszystkie teatry łącznie zgłosiły 67 premier. Przewodniczącym jury w tym roku jest Adam Ferency.

Feliksy Warszawskie to najbardziej prestiżowe teatralne nagrody stolicy. Zgodnie z regulaminem konkursu udział w nim biorą tylko sceny warszawskie. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/1999. Od samego początku patronat nad tym przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

W tym roku patronat honorowy objął pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone 23 października.

d42zxnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42zxnu