Odważne filmy o trudnych tematach

Brave Festival trwa już pięć dni. Codziennie mamy możliwość podziwiania rytuałów, uczestniczenia w warsztatach medycyny tybetańskiej, zachwycania się spektaklami stworzonymi przez dzieci z regionów dotkniętych klęskami, bezdomnością czy głodem.

Odważne filmy o trudnych tematach

Mamy również możliwość przyglądania się niezwykle unikalnym i odważnym filmom dokumentalnym. Filmom o zróżnicowanej poetyce, o dość swobodnym podejściu do głównego hasła festiwalu -Zaklinacze, o ciekawym pomyśle i formie. Od 3 lipca w Kinie Warszawa (sala NOT) odbywają się pokazy filmów dokumentalnych cieszące się dużym zainteresowaniem.

Dotychczas widzieliśmy już filmy opisujące katastrofę lotniczą w północnej Australii, dzielne kobiety trzeciego świata walczące o szacunek, lepszy byt dla siebie i swoich dzieci, Indian Lakota żyjących wciąż w rezerwatach i walczących o prawa i godność, wietnamskiego mężczyznę, nazywanego „nauczycielem”, który próbuje zmagać się z ludzką nieświadomością i przeciwstawia się AIDS.

Ciekawym obrazem był film Je chanterai pour Toi. Jest to opowieść o historii niepodległego Mali, poprzez ukazanie sylwetki jednego z najpopularniejszych miejscowych muzyków - Boubacara Traoré. Nazywany KarKarem - twórca wielu niepodległościowych, patriotycznych pieśni, które dawały nadzieję całemu społeczeństwu. KarKar swoimi pieśniami każdego ranka budził tysiące Malijczyków. Niestety Mali nadal jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, a teksty piosenek stały się tylko utopijną wizją, nigdy nie zamienioną w rzeczywistość. Sam Traoré w końcu porzucił gitarę, zajmując się drobnym handlem na lokalnym targu.

Ten smutny dokument zbudowany jest na bardzo ciekawych zasadach kontrastu - muzyka i teksty o wielkich nadziejach wolnego państwa przeplatają się z biednymi ujęciami Mali. Portugalski dokument O Areal zdecydowanie poprawiał widzom humor. Opowieść o wspólnocie Guajará z brazylijskiej Amazonii przedstawiała hermetyczne społeczeństwo izolowane od miast i cywilizacji.

Zobacz także:

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) ** Mieszkańcy tej małej wioski pielęgnują kult przodków i chętnie dzielą się historiami o duchach oraz kolejnych wcieleniach diabła. Wierzą w wilkołaki i niezidentyfikowane potwory zamieszkujące dżungle. Każdy mieszkaniec choć raz widział potwora i potrafi przekonująco o nim opowiadać. Historie te, co chwilę wywoływały uśmiech na twarzach publiczności.

Duże wrażenie na widowni zrobił film Tambogrande. To nazwa małego miasteczka w północnym Peru, którego mieszkańcy dowiadują się, że zostaną przesiedleni z powodu przejęcia części terenu przez górniczą korporacje międzynarodową poszukiwaczy złota. Chcą oni zamienić żyzną, rolniczą ziemię w kopalnie odkrywkową. Protest ludzi, Frontu Obrony, zorganizowany przez Godofredo Garcije Baca, przeciwstawił się zanieczyszczaniu ziemi i wody. Z początku krwawy bunt, przeradza się w pokojową manifestację całego miasta. Serie strajków stają się skuteczne w walce z rządem, korporacją i żądzą pieniądza. Film został przez widownie nagrodzony brawami, co w kinie zdarza się naprawdę rzadko.

Jednak to nie wszystkie propozycje wybrane w tym roku przez Alicję Grabarczyk. Jeszcze przez dwa dni będzie można oglądać dokumenty, z których dwie czeskie pozycje wydają się bardzo interesujące, Collection of Mr. Hudeček and Mr. Rein - opowieść o ludziach, którzy nie nadążają za zmianami społeczno-ekonomicznymi i postanawiają żyć na uboczu, oraz Lost Holiday – stanowiący odtworzenie, z znalezionych 700 zdjęć, podróży po Europie sześciu Azjatów. Kassim. The Dream - przejmujący dokument o wciąganiu dzieci do partyzanckich wojsk Ugandy, z pewnością wart jest poświęcenia półtorej godziny.

Jednak wisienką na torcie tegorocznego programu będzie plenerowy pokaz w podwórzu Klubu Festiwalowego Kamfora dokumentu Megunica. Przedstawia on historię grupy street-artowców podróżującej przez Meksyk, Gwatemalę, Nikaraguę, Kostarykę i Argentynę, poszukując inspiracji do swojej pracy i tworząc graffiti w nietypowych przestrzeniach miejskich.

Zobacz także:

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) **

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)