Trwa ładowanie...
d1m37df

Olympia Dukakis

Najnowsze informacje
4.3
(9 głosów)
Oceń:
d1m37df

Amerykańska aktorka pochodzenia greckiego. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w obrazie „Wpływ księżyca”.

Olympia Dukakis urodziła się 20 czerwca 1931 roku w Lowell w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzicami byli Alexandra Christos i Constantine Dukakis, greccy imigranci. Miała brata, Apollo, a jej kuzynem jest Michael Dukakis, były gubernator Massachusetts, który był kandydatem Demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach w 1988 roku.

* Na koncie ma wiele ról, mogliśmy podziwiać ją m.in. w filmach "Stalowe magnolie", "Jej wysokość Afrodyta" oraz "Symfonia życia"*. W roku 1987 odebrała Oscara za rolę w obrazie "Wpływ księżyca". W 2007 roku mogliśmy podziwiać Olympię Dukakis w komedii romantycznej "W świecie kobiet".

Karierę rozpoczęła na deskach letnich teatrów. Następnie uczęszczała na lekcje gry aktorskiej na uniwersytecie w Bostonie. Zadebiutowała w 1963 roku w filmie "Twice a Man", jej właściwym debiutem była jednak rola w "Lilith" rok później.

Międzynarodową sławę przyniosła jej rola w filmie Normana Jewisona "Wpływ księżyca". Za swoją kreację otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, nagrodę New York Film Critics, Los Angeles Film Critics oraz Złotego Globa. W 1989 roku zagrała u boku Johna Travolty i Kristie Alley w przeboju "I kto to mówi" oraz w kontynuacji filmu w 1990 roku.

W 1990 roku zagrała w "Stalowych Magnoliach" jako Clairee Belcher. Widzieliśmy ją także w serialu telewizyjnym "Tales of the City", który został oparty na noweli Armisteada Maupina. Aktorka następnie zagrała w kontynuacji tej produkcji pt. "More Tales of the City". Za rolę w "FurtherTales of the City" otrzymała nagrodę Emmy, Screen Actors Guild i nominację do nagrody BAFTA.

Olympia Dukakis od 1962 jest żoną aktora Louisa Zoricha, z którym ma trójkę dzieci: Christinę, Petera i Stefana.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m37df
d1m37df
d1m37df