Trwa ładowanie...
d9meifj
Aktualności
+1

Ostre jak nigdy! ''Psy'' wracają do kin!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostre jak nigdy! ''Psy'' wracają do kin!
(EastNews)
d9meifj

Do kin powrócą kontrowersyjne, obsypane nagrodami kultowe „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Film po rekonstrukcji cyfrowej na ekranach kin studyjnych w trzeciej odsłonie cyklu Kinoklasyka już 16 maja.

Film Władysława Pasikowskiego jest jednym z nielicznych obrazów w polskiej kinematografii, który - bez cienia wątpliwości - zasłużył na miano kultowego. „Psy” (1992) to jedno z największych zaskoczeń i wydarzeń roku 1993. Film kontrowersyjny i budzący sprzeczne emocje: obsypany nagrodami na gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych laureat Złotej Kaczki i jednocześnie oskarżany przez część krytyki o nadmierną brutalność, wulgarny język, nihilizm i szarganie świętości.

Teksty Władysława Pasikowskiego „w imię zasad…” „to zła kobieta była” czy „nie chce mi się z tobą gadać” na stałe zyskały rangę kultowych. Muzykę do „Psów”, w tym słynną „Kołysankę”, skomponował Michał Lorenc. Za zdjęcia odpowiada łodzianin Paweł Edelman.

d9meifj

Psy (1992) - rekonstrukcja obrazu.

„Psy” to postkomunistyczne kino moralnego niepokoju, gdzie połączenie schematów amerykańskiego filmu policyjnego z polskimi realiami (komisje weryfikacyjne, palenie esbeckich teczek, rosnąca w polityczną siłę rola Kościoła) stworzyło ekranowe lustro, w którym odbiły się problemy wczesnej fazy rodzimej transformacji. „Czasy się zmieniają, a pan nadal jest w komisjach”.

Przede wszystkim jednak uwielbiany przez młodą widownię, która, zmęczona martyrologią i „styropianem”, w granym przez Bogusława Lindę byłym esbeku, twardzielu Franzu Maurerze, wymierzającym sprawiedliwość „ W imię zasad…”, zobaczyła swojego bohatera, mocnego człowieka na trudne czasy.

d9meifj

Podziel się opinią

Share

d9meifj

d9meifj