Trwa ładowanie...

Pamiętając o Krzysztofie Kieślowskim

Share
Pamiętając o Krzysztofie Kieślowskim
d1tpnhz

Wystawa "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" będzie prezentowana podczas XXXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wystawa zrealizowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi w zamierzeniu jej autorów ma być historią życia, twórczości artystycznej i "życia po życiu" jednego z największych twórców kina polskiego.

Publiczność, jeśli zechce, może prześledzić artystyczną biografię zamkniętą w dokumentach, fotografiach - prywatnych i zrobionych w czasie pracy na planie, fotosach filmowych, międzynarodowych plakatach do jego filmów, dyplomach i nagrodach, jakie dostał na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach filmowych. Są wśród dokumentów także te osobiste, rodzinne, dzięki którym widz może poznać Kieślowskiego od strony prywatnej.

d1tpnhz

Ważnym i chyba bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem jego zamkniętej w obrazach artystycznej biografii jest autonomiczna ekspozycja fotografii wykonanych przez niego w czasie studiów w szkole filmowej w Łodzi.

Oglądając te skromne, czarno-białe fotografie mamy wyjątkową szansę ujrzenia Krzysztofa Kieślowskiego w stadium twórczego przeobrażenia z obserwatora w artystę. Pokazał Łódź taką, jaką wówczas była, pokazał a właściwie udokumentował jej klimaty, miejsca i ludzi w niej żyjących.

Wystawa “Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" od pierwszych dni otwarcia wzbudzała olbrzymie zainteresowanie. Liczne propozycje jej prezentacji napływają z całego świata. W oparciu o materiały zgromadzone na wystawie powstały wersje objazdowe wystawy.

Ekspozycja w 2006 roku była już prezentowana w Berlinie (podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale), Wiesbaden, Dusseldorfie, Paryżu (rozpoczynając obchody Roku Kieślowskiego nad Sekwaną), Strasburgu, Nowym Jorku, Tallinie, Bergamo, Limie i Charkowie.

d1tpnhz

Podziel się opinią

Share
d1tpnhz
d1tpnhz