Trwa ładowanie...
d9qhlan

Peter Fonda nie żyje. Miał 79 lat

Zmarł Peter Fonda. Największą popularność przyniosła mu rola Wyatta w filmie "Swobodny jeździec". Miał 79 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Peter Fonda nie żyje
Peter Fonda nie żyje (Getty Images)
d9qhlan

Peter Fonda nie żyje. Jak podają zagraniczne media, gwiazdor do ostatnich dni walczył z rakiem płuc. Zmarł w swoim domu w Los Angeles z powodu niewydolności oddechowej.

"Z głębokim żalem przekazujemy informację, że zmarł Peter Fonda. Na cześć Petera, wznieście toast za wolność" - czytamy w oświadczeniu rodziny.

Peter Fonda - kim był?

Peter Fonda urodził się 23 lutego 1940 r. w Nowym Jorku. Pochodził z aktorskiej rodziny. Był synem Henry'ego Fondy i młodszym bratem aktorki Jane. Jego córka Bridget również poszła w jego ślady.

d9qhlan

Peter Fonda zapisał się rolą w "Swobodnym jeźdźcu" - filmie, który jak żaden inny tak otwarcie nie kontestował w tamtych czasach amerykańskich wartości. Udział w przedsięwzięciu świadczył o ogromnej bezkompromisowości aktora, który w jednej chwili mógł stracić dosłownie wszystko.

Był dwukrotnie nominowany do Oscara. Został nagrodzony dwoma Złotymi Globami - dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym ("Złoto Uleego") i dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie telewizyjnym ("Pasja Ayn Rand").

Widzowie mogli go zobaczyć m.in. w takich filmach jak "Ghost Rider", "Święci z Bostonu 2: Dzień Wszystkich Świętych", "Podróż" i "Wyścig z diabłem". Wystąpił też w serialach "Ostry dyżur" oraz "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku".

d9qhlan

Peter Fonda wywołał skandal

Peter Fonda przez ostatnie lata grał tzw. "ogony" w tanich produkcjach. Rok temu jednak powrócił w nagłówkach w zasadzie wszystkich amerykańskich serwisów informacyjnych. Niestety, nie za sprawą głównej roli, a skandalicznego wpisu na Twitterze.

- Powinniśmy wyrwać Barrona Trumpa z ramion jego matki i umieścić go w klatce z pedofilami i zobaczyć, czy matka przeciwstawiłaby się wielkiemu dup...wi, za którego wyszła - napisał Fonda.

Jak łatwo się domyślić, słowa aktora błyskawicznie wywołały burzę. Pełnomocnik Pierwszej Damy nazwał je "chorymi". Na głowę aktora posypały się gromy, a autor kontrowersyjnego wpisu usunął go i przeprosił.

Jak tłumaczył Fonda, twitt był jego reakcją na politykę zera tolerancji wobec nielegalnych emigrantów forsowaną przez Donalda Trumpa. Chodziło o traktowanie nieletnich przekraczających granice jako przestępców federalnych. W takiej sytuacji złapana rodzina byłaby rozdzielona, a dzieci odseparowane od rodziców.

d9qhlan

Podziel się opinią

Share

d9qhlan

d9qhlan