Pokaz filmu "Akcja Pensjonat" o uwolnieniu w 1943 więźniów w Jaśle
"Akcja Pensjonat" - to fabularyzowany dokument opowiadający autentyczną historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku. Premiera tego pierwszego z sześciu filmów, które powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, odbędzie się w czwartek w Rzeszowie.
Jak poinformowała PAP kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej Marta Żurek, komisja w ramach konkursu "Podkarpacka Kronika Filmowa" wsparła finansowo produkcję sześciu filmów dokumentalnych o tematyce związanej z regionem.
"Pierwszą ukończoną produkcją jest film +Akcja Pensjonat+, którego producentem jest Telewizja Obiektyw z Krosna. Dokument opowiada autentyczną historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym 67 osobom. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała prasa podziemnej Polski" - opowiadała.
Główną rolę dowódcy akcji Zenona Sobotę "Korczaka" zagrał Artur Dziurman. Na planie partnerowali mu Mateusz Mikoś, Matusz Mosiewicz, Rafał Dłużniewski i Grzegorz Zygmunt. Reżyserem scen fabularyzowanych jest Jacek Lecznar. Zdjęcia do filmu kręcono w Jaśle, Krośnie, Sanoku i Krakowie. Udział w filmie wzięła również Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Division Jasło.
Żurek zaznaczyła, że w czwartek w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się rzeszowska premiera filmu. „Kolejne filmy, które otrzymały od nas wsparcie będą pokazane w styczniu przyszłego roku” - powiedziała.
Komisja dofinansowała w sumie 6 projektów; do dyspozycji miała 80 tys. zł.
Wszystkie wyłonione projekty opowiadają historie ludzi, których życie wiązało się z Podkarpaciem. Wśród nich jest m.in. film pt. "Świat według Łukasza". Obraz przedstawia postać botanika, ekologa Łukasza Łuczaja. Inny projekt - "Rzeszowskie janusze" jest próbą przedstawienia życia i twórczości słynnego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza. Natomiast dziennikarz Jerzy Dynia jest bohaterem filmu "A kapela gra do końca...", poruszającego temat zachowania ludowego dorobku Podkarpacia.
Podkarpacka Komisja Filmowa powstała z inicjatywy samorządu województwa podkarpackiego w lutym tego roku. Dlatego obecny jej budżet jest przeznaczony przede wszystkim na prowadzenie bieżącej działalności, która koncentruje się wokół budowy oferty dla branży filmowej. W 2017 roku planowane jest uruchomienie regionalnego funduszu filmowego, którego środki posłużą wsparciu produkcji filmowych realizowanych w regionie.