Trwa ładowanie...
d3egkga
Aktualności

"Polański znalazł się w absurdalnej sytuacji"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roman Polański
Roman Polański (AFP)
d3egkga

Milan Kundera, znany czeski pisarz mieszkający od lat we Francji, wziął w obronę Romana Polańskiego w artykule opublikowanym w "Le Monde". Czeski twórca twierdzi, że nie może milczeć w obliczu "absurdalnej sytuacji" reżysera.

Kundera zaznacza w swoim artykule, że ceni wysoko od samego początku twórczość Polańskiego, a jego życie uważa "za wzorcowo europejskie ze względu na jego przedwczesne doświadczenie antysemityzmu, migracje oraz klasyczną i piękną bliskość polsko-francuską".

Pisarz dodaje, że choć nie zna osobiście reżysera, przebywającego wciąż w areszcie domowym w Gstaad w Szwajcarii, to jednak "o nikim innym nie myśli w ostatnich ośmiu miesiącach więcej niż o nim".

d3egkga

"Wyobrażam go sobie zamkniętego i nadzorowanego w willi w Szwajcarii, gdzie próbuje pracować, i wiem dobrze, że nie jest w stanie tego robić. Człowiek w stanie oskarżenia pozostaje bez przerwy w więzieniu" - pisze Kundera.

Zaznacza, że nie chce się odnosić do prawnego aspektu całej afery, kierując się w swojej obronie reżysera dobrem "kultury europejskiej".

"Wierny tej kulturze, odmawiam bycia ślepym na absurdalność sytuacji Polańskiego, prześladowanego za czyn, który zdarzył się 33 lata temu i który dawno mu wybaczyli wszyscy aktorzy tego dramatu; przedłużenie procesu (Polańskiego) nie przyniesie nikomu, ale to nikomu, niczego dobrego" - podkreśla Kundera.

"Jeśli Europa jest Europą, jeśli jest jeszcze spadkobierczynią swojej własnej kultury, to nie będzie mogła w milczeniu znosić absurdalności tej okrutnej pantomimy, która rozgrywa się w szwajcarskiej willi" - kończy swój artykuł pisarz.

d3egkga

81-letni Kundera od połowy lat 70. mieszka we Francji (której obywatelstwo ma od 1981 roku), a ojczyznę odwiedza sporadycznie. Rzadko też udziela wypowiedzi dla prasy.

W 2008 roku Kundera został oskarżony przez część czeskich historyków o to, że w latach 50. jako student współpracował z komunistyczną bezpieką i doniósł na jednego z kolegów. Sam pisarz nazwał raport kłamstwem, a wsparł go inny czeski historyk literatury Zdeniek Peszat. Mimo wątpliwości wokół zasadności tych oskarżeń, zaszkodziły one reputacji sędziwego pisarza.

Zobacz także:

**[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d3egkga

Podziel się opinią

Share
d3egkga
d3egkga