Trwa ładowanie...
03-04-2006 11:36

Poważne filmowe plany TVP

Poważne filmowe plany TVP
d1sekud
d1sekud

W tym roku Telewizja Polska przyczyni się do powstania kilku dużych polskich filmów.

Za jej pieniądze powstaje m.in. oparty na bestsellerowej powieści Janusza L. Wiśniewskiego film „S@motności w sieci” i kilka seriali opartych na historycznych wydarzeniach. Kinowy hit ostatnich tygodni, międzynarodowa koprodukcja „Jan Paweł II”, zostanie ponownie nakręcona jako serial.

„S@motność w sieci to ekranizacja romansu Janusza L. Wiśniewskiego z dwójką bohaterów po przejściach (Magdaleną Cielecką i Andrzejem Chyrą)
, którzy komunikują się za pośrednictwem Internetu. Zdjęcia kręcono m.in. w Paryżu, Berlinie i Nowym Orleanie – informuje Szymon Chrostowski z działu PR TVP.

Film, podobnie jak uprzednio powieść Wiśniewskiego, pojawi się w kinach pod patronatem Wirtualnej Polski.

W filmie zobaczymy również Agnieszkę Grochowską, Kingę Preis, Maję Ostaszewską, Jacka Borcucha i Jana Englerta. Na podstawie filmu powstanie też serial.

d1sekud

Podobnie rzecz ma się z obrazem Wiesława Saniewskiego pt. „Bezmiar Sprawiedliwości”. Akcja tego filmu fabularnego, a później również 3-odcinkowego serialu telewizyjnego, rozgrywa się na sali sądowej, w prokuraturze i kancelarii adwokackiej.

„W jednym z odcinków młoda dziennikarka telewizyjna, będąca w ósmym miesiącu ciąży, zostaje zamordowana. Wkrótce policja aresztuje jej kolegę z pracy, realizatora Jerzego Kutra, z którym od ponad roku była związana. Dużo od niej starszy Jerzy ma rodzinę: żonę i dwoje dzieci. Twierdzi, że nie zamordował dziewczyny. Mimo że prokuratura nie znajduje żadnych dowodów bezpośrednich, jedynie motyw, mężczyzna zostaje skazany. Wyrok jest wysoki - 25 lat więzienia” – o jednym z odcinków informuje Kino Świat, dystrybutor filmu.

W rolach głównych zobaczymy Jana Frycza, Roberta Olecha, Jana Englerta, Artura Barcisia i Artura Żmijewskiego.

W przygotowaniu jest serial historyczny poświęcony Janowi Nowakowi–Jeziorańskiemu. Reżyserią zajął się Juliusz Machulski. Serial nosić będzie tytuł „Kurier z Warszawy, a realizację planuje się na przełom lat 2006/07.

d1sekud

Niezależnie od siebie powstają dwa inne historyczne obrazy, ale opisujące losy jednego bohatera, pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

„Gry wojenne Dariusza Jabłońskiego to pełnometrażowy dokument (także w wersji serialowej). Natomiast Andrzej Trzos-Rastawiecki chce nakręcić fabułę „Zeznanie” o ostatnich dniach Kuklińskiego przed potajemnym wyjazdem z Polski w listopadzie 1981 roku” – zdradza Szymon Chrostowski.

W przygotowaniu jest także zaplanowany na 13 odcinków serial o roboczej nazwie „Piątek”.

d1sekud

Jak mówią jego twórcy „piątek to szczególny dzień w życiu każdego człowieka, ponieważ... kończy tydzień roboczy, a zarazem jest początkiem weekendu. Każdy odcinek rozgrywać się będzie w piątek.

Na fabułę składają się miejskie perypetie kilku bohaterów, rozgrywające się od tytułowego piątku, aż do kolejnego początku weekendu.Scenariusz do serialu napisali: Marcin Strzelecki, Sylwia Pakulska, i Katarzyna Kochmańska-Saciłowska. Reżyserią zajął się Ryszard Brylski. W rolach głównych zobaczymy m.in. Danutę Stenkę, Katarzynę Figurę, Rafała Królikowskiego. Serial pokaże TVP2.

Inne seriale zaplanowane na ten rok to: „Mrok” Jacka Borcucha i Waldemara Krzystka, „Dylemat 5”, czyli kontynuacja serialu „Alternatywy 4”, „Fałszerze: powrót Sfory” Wojciecha Wójcika. Pod koniec marca ruszą zdjęcia do serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” Adka Drabińskiego według powieści Bogusława Wołoszańskiego.

d1sekud

Hitem kinowym przypuszczalnie będzie też „Palimpsest” Konrada Niepolskiego. Opowieść o policjancie (znów Chyra), który rozwiązuje zagadkę śmierci swego przyjaciela (w tej roli Robert Gonera), sam będąc w stanie psychicznego rozpadu.

TVP dokłada do budżetu, tym samym nabywając sobie jako pierwsi prawo do telewizyjnej emisji filmu.

Podobnie rzecz ma się z filmami „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego, „Statyści” Michała Kwiecińskiego, „Z odzysku” Sławomira Fabickiego i „Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

d1sekud

Razem z amerykańską CBS i włoską RAI, TVP jest producentem filmu Johna Kenta Harrisona „Jan Paweł II”. Koprodukcję Telewizji Polskiej po trzech tygodniach wyświetlania obejrzało 1 339 406 widzów. Więcej widzów zdobyła w takim czasie jedynie „Pasja” Mela Gibsona, na którą w ciągu trzech pierwszych tygodni sprzedano 1 837 563 biletów.

W tym roku TVP ma zamiar pokazać obraz również jako serial. Będzie to najprawdopodobniej w drugiej połowie tego roku.

„W planach być może koprodukcyjnych, ale jeszcze nie dość skonkretyzowanych, jest też „Post Mortem – Katyń” Andrzeja Wajdy. Opowieść o trzech kobietach - matce, żonie i córce - nadaremnie czekających, w Krakowie w 1946 roku, na powrót polskiego oficera z sowieckiej niewoli – mówi Szymon Chrostowski.

d1sekud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sekud

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj