Trwa ładowanie...
d1aemg4

"Pożegnania" i "Nine - Dziewięć" od piątku w kinach

Share
"Pożegnania" i "Nine - Dziewięć" od piątku w kinach
Źródło: Kino Świat
d1aemg4

Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie trafią w piątek do polskich kin.

"To najbardziej wzruszający film, jaki kiedykolwiek widziałem; celebrujący więzy pomiędzy życiem a śmiercią" - napisał o wyreżyserowanych przez Yojiro Takitę "Pożegnaniach" (jap. "Okuribito") krytyk z "New York Observer".

Film został nagrodzony nie tylko Oscarem, ale także 10 nagrodami Japońskiej Akademii Filmowej, m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyser, scenariusz, zdjęcia i najlepszy aktor (nagroda dla odtwórcy głównej roli).

d1aemg4

Bohaterem "Pożegnań" jest zdolny wiolonczelista (zagrał go Masahiro Motoki), który traci pracę. Po tym, jak rozwiązuje się jego orkiestra, mężczyzna postanawia wrócić razem z żoną do rodzinnego miasta, by tam szukać nowej pracy i nowego życia.

W nadziei na zatrudnienie w agencji turystycznej, muzyk odpowiada na ogłoszenie zatytułowane "Okuribito". Jak się okazuje, jest to jednak praca w domu pogrzebowym. Mężczyzna decyduje się ją podjąć. Zostaje "nokanshi", czyli - według japońskiej tradycji - osobą, która składa ciało zmarłego do trumny.

Choć otoczenie wiolonczelisty patrzy na tę nową pracę niechętnie, bohater odnajduje się w roli "strażnika bram życia i śmierci, pośrednika i przewodnika ku zaświatom". Jednocześnie - paradoksalnie - pracując w domu pogrzebowym, uczy się odkrywać radość i piękno życia.

Amerykańsko-włoski musical "Nine - Dziewięć" (taki tytuł ustalono dla dystrybucji w Polsce) zrealizował Rob Marshall, reżyser filmów "Chicago" i "Wyznania gejszy".

d1aemg4

Jednym z autorów scenariusza "Nine - Dziewięć", inspirowanego filmem Federica Felliniego "Osiem i pół", jest nieżyjący już Anthony Minghella, reżyser "Angielskiego pacjenta".

W obsadzie musicalu są m.in.: Daniel Day-Lewis, Marion Cotillard, Penelope Cruz (nominowana za tę rolę do Złotego Globu), Nicole Kidman, Judi Dench, Kate Hudson, Sophia Loren i Stacy Ferguson ("Fergie").

Centralna postać to sławny reżyser filmowy Guido Contini (w jego roli Daniel Day-Lewis), który pragnie uporządkować swe życie prywatne i odzyskać utraconą wenę twórczą. W zmaganiach z problemami pomagają mu, a zarazem przeszkadzają, kobiety jego życia. Są wśród nich zdradzana żona Luisa, kochanka Carla oraz duch matki reżysera.

W piątek na polskie ekrany trafi również amerykańska komedia "Stare wygi" (reż. Walt Becker) z Johnem Travoltą i Robinem Williamsem w rolach głównych.

d1aemg4

Zobacz także:

**[

ANIA MUCHA: OD LOLITKI DO SEKSBOMBY! ]( http://aleseriale.pl/gid,5832,img,218340,fototemat.html ) **

d1aemg4

Podziel się opinią

Share
d1aemg4
d1aemg4