Trwa ładowanie...
d5000cq

Premiera multimedialnego spektaklu "Album Karla Hockera"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premiera multimedialnego spektaklu "Album Karla Hockera"
(Facebook)
d5000cq

Auschwitz-Birkenau - dla więźniów piekło na ziemi. A dla Nazistów? Szokujący obraz życia wysoko postawionych oficerów SS w obozie koncentracyjnym w multimedialnym spektaklu „Album Karla Höckera” Teatru Trans-Atlantyk. Spektakl wyreżyserował Amerykanin Paul Bargetto, za dramaturgię odpowiada Małgorzata Sikorska-Miszczuk, zaś w role wcielają się Marta Król, Helena Chorzelska, Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski i Tomasz Sobczak. Prapremiera już 17 stycznia w klubie Karuzela w Warszawie, premiera zaś 21 stycznia w Instytucie Teatralnym.

Inspiracją do powstania spektaklu był osobisty album fotograficzny oficera SS Karla Höckera, adiutanta jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. „Album Karla Höckera” to przedstawienie oparte na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego. Końcowy rezultat będzie połączeniem teatru i multimediów, kreatywnej interpretacji materiałów źródłowych i dokumentalnych badań przeprowadzonych dzięki uprzejmości muzeum w Oświęcimiu, które pozwoliło twórcom spektaklu zwiedzić miejsca niedostępne dla turystów, m.in. komendanturę obozu, biuro Hössa, miejsce eksperymentów dr Mengele i Wirthsa, domy, w których oficerowie SS mieszkali ze swoimi rodzinami, czy przeczytać ich pamiętniki. Artyści dotarli także do oddalonego o 20 km od Auschwitz ośrodku Solahuette, ówczesnego Spa z pięknym widokiem na góry i jezioro, gdzie wypoczywali najwyżsi rangą oficerowie i ich asystentki.

fot. PAP/EPA / U.S. Holocaust Memorial Museum

d5000cq

- Album Höckera przynosi unikalne spojrzenie na historię Holocaustu i jego sprawców. Zamiast nieludzkich potworów, pokazuje ludzi zrelaksowanych, bawiących się z psami, flirtujących, śmiejących się, a nawet dekorujących świąteczną choinkę. Wierzymy, że aktor jest dokumentalistą o unikalnych umiejętnościach, potrafiącym czytać obrazy fotograficzne i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie - mówi Paul Bargetto, amerykański reżyser, dyrektor nowojorskiego festiwalu teatralnego Undergroundzero, twórca Teatru Trans-Atlantyk.

fot. PAP/EPA / U.S. Holocaust Memorial Museum

- W spektaklu gram kilka postaci m.in. Richarda Baera, dr. Eduarda Wirthsa, Marthę Mzyk, wiele innych bezimiennych kobiet oraz siebie - aktorkę Martę Król, próbującą wcielić się w te role. To bardzo ciekawe zadanie aktorskie. Codziennie, wchodząc w postaci ze zdjęć, odkrywam na własnej skórze, jak łatwo przesuwać granice w myśleniu, zacierać to, co powszechnie uznawane jest za dobre i za złe, włączać i wyłączać sumienie - dodaje aktorka Marta Król.

fot. PAP/EPA / U.S. Holocaust Memorial Museum

d5000cq

Twórcy spektaklu starają się nie stawiać tez, tylko zadawać widzom pytania m.in.: jakie mechanizmy powodują, że ludzie stają się nieludzko źli, jakie są granice fanatyzmu, gdzie leży granica odpowiedzialności za czyny, czy dziś możliwe jest powtórzenie sytuacji z obozów zagłady, ile sami wiemy o Holokauście i o tym, co się tam wydarzyło?

Projekt jest współorganizowany przez culture.pl. Spektakl powstał we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, bemowskim Centrum Kultury i portalem SOTO soto.waw.pl.

* Pokaz przedpremierowy:* sobota, 17 stycznia, godz. 18.00, klub Karuzela, ul. Konarskiego 85, Warszawa

Prapremiera: środa, 21 stycznia, godz. 19.00, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa; bilet 20 zł.

Kolejne spektakle: niedziela 25 stycznia i poniedziałek 2 lutego, godz. 19.00, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa; bilet 20 zł.

d5000cq

Podziel się opinią

Share

d5000cq

d5000cq