Trwa ładowanie...

Produkcje Telewizji Polskiej nagrodzone w Nowym Jorku

Share
Produkcje Telewizji Polskiej nagrodzone w Nowym Jorku
d1e32h0

Pięć produkcji TVP - spektakle Teatru TV "Doktor Halina" i "Sprawa Emila B.", filmy dokumentalne "Zabierz mnie stąd" i "Po tamtej stronie" oraz cykl programów "Sztuka ekranowana" - nagrodzono w ramach 52. edycji nowojorskiego festiwalu produkcji telewizyjnych i radiowych New York Festivals.

Bohaterką spektaklu "Doktor Halina" - wyreżyserowanego przez Marcina Wronę - jest Halina Szwarc (1923-2002), więziona po wojnie przez UB polska działaczka konspiracyjna z okresu II wojny światowej, o pseudonimach Ryszard i Jacek II, która prowadziła pracę konspiracyjną na rzecz AK w Hamburgu, Wiedniu i Berlinie. Rolę Szwarc zagrała Joanna Kulig.

"Sprawa Emila B.", w reż. Małgorzaty Imielskiej, to opowieść o 17- letnim Emilu Barchańskim, ofierze stanu wojennego. W 1982 r. Emil podłożył ogień pod pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Został aresztowany i poddany brutalnym przesłuchaniom, w wyniku których przyznał się do winy. Wkrótce wycofał jednak swe zeznania. Kilka tygodni później został zamordowany. W spektaklu zagrali m.in. Krzysztof Piątkowski (jako Emil), Maria Ciunelis i Olgierd Łukaszewicz. Film dokumentalny "Zabierz mnie stąd" w reż. Igora Mołodeckiego to socjologiczny portret na pozór zwykłej rodziny, w której jeden z synów sprawia coraz większe kłopoty wychowawcze; wieloletnia obserwacja popadającego w coraz poważniejsze konflikty z prawem syna oraz kochających go i - jednocześnie - coraz bardziej bezradnych rodziców.

d1e32h0

"Po tamtej stronie" w reż. Vity Żelakevicute jest poetyckim dokumentem przedstawiającym życie codzienne więźniów w rosyjskim więzieniu.

"Sztuka ekranowana" to cykl programów o sztuce realizowanych od 2007 r. dla TVP Kultura. W programach prezentowane są sylwetki polskich artystów - m.in. reprezentantów sztuk plastycznych i muzyków.

Informację o nagrodach przyznanych przez organizatorów 52. edycji New York Festivals przekazała w poniedziałek PAP Telewizja Polska.

New York Festivals to konkurs, w którym nagradzane są produkcje radiowe i telewizyjne z różnych krajów, tworzone przez nadawców publicznych i prywatnych. Nagrody przyznawane są m.in. za filmy dokumentalne, spektakle telewizyjne, programy informacyjne, rozrywkowe, promujące osiągnięcia nauki i techniki.

d1e32h0

Podziel się opinią

Share
d1e32h0
d1e32h0