Trwa ładowanie...
Aktualności

Przegląd filmowy "Kino na Granicy"

Share
Przegląd filmowy "Kino na Granicy"
d4adxmh

Ponad 60 filmów - czeskich, słowackich, węgierskich i polskich - będzie mogła obejrzeć publiczność 9. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie na polsko-czeskim pograniczu.

Po raz pierwszy przegląd odbędzie się w długi majowy weekend - od 27 kwietnia do 3 maja.

- Zdecydowaliśmy się na taki termin, żeby ludzie mogli w spokojnej, nieco wakacyjnej atmosferze cieszyć się dobrymi filmami i Cieszynem - zapowiada dyrektor przeglądu Jolanta Dygoś.

d4adxmh

Jedną z atrakcji festiwalu będzie możliwość obejrzenia na 3 tygodnie przed polską premierą najnowszego, głośnego filmu Jirziego Menzla pt. "Obsługiwałem angielskiego króla". Będzie on pokazany w ramach pełnego przeglądu ekranizacji prozy Bohumila Hrabala.

Obok pokazów najnowszych filmów czeskich i słowackich w programie przeglądu znalazły się też retrospektywy twórczości Jana Nemca - jednego z luminarzy czechosłowackiej Nowej Fali oraz wybitnego słowackiego dokumentalisty Martina Slivki.

Organizatorzy przypomną też kilka najważniejszych pozycji z dorobku zmarłego niedawno Leona Niemczyka - "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza i "Po sezonie" Janusza Majewskiego, który ma być też gościem festiwalu.

Zaplanowano również cykl pod hasłem "Sceny z życia kelnerów", w ramach którego będzie można obejrzeć np. "Zaklęte rewiry" Majewskiego i "Kelner, płacić!" Smoljaka. Nie zabraknie też najlepszych polskich filmów ostatniego sezonu - m.in. "Placu Zbawiciela", czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Pokazom filmowym towarzyszyć będą koncerty i wystawy.

Pierwsza edycja Przeglądu Filmów Czeskich "Kino na Granicy" odbyła się w 1999 roku. Tylko w ubiegłym roku miał blisko 16 tys. widzów. Głównym organizatorem jest stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, które w latach 80. organizowało m.in. spotkania dysydentów z Polski i Czechosłowacji.

d4adxmh

Podziel się opinią

Share
d4adxmh
d4adxmh