Trwa ładowanie...
d1dassu

Przynęta

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
"Przynęta", znane też jako "Serenity", to amerykański thriller neonoir w reżyserii Stevena Knighta. Produkcja opowiada o kapitanie łodzi rybackiej, który otrzymuje nietypową prośbę od swojej byłej żony. Kobieta prosi go o zamordowanie jej nowego męża, który się nad nią znęca. W filmie wystąpili między innymi Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Diane Lane, Jason Clarke, Djimon Hounsou oraz Jemery Strong.
d1dassu
1
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Przynęta - opis fabuły

Fabuła filmu "Przynęta" opowiada historię Bakera Dilla (w tej roli Matthew McConaughey), który wiedzie spokojne życie jako kapitan łodzi rybackiej w stanie Floryda. Dni upływają mu na wycieczkach w ulubione miejsca i łowieniu ryb. Pewnego dnia jednak jego spokój burzy Karen Zariakas (Anne Hathaway), jego była żona, która niespodziewanie składa mu wizytę. Kobieta jest wyraźnie zdesperowana, dlatego Dill stara się ją wysłuchać. Karen błaga byłego męża, aby ten uratował ją i ich małoletniego syna od jej nowego męża, Franka, który rzekomo się nad nimi znęca.

Kobieta oferuje mu 10 milionów dolarów zapłaty za wrzucenie Franka do oceanu, gdzie zagryzłyby go rekiny. Karen informuje Dilla, że jej agresywny małżonek wraca z podróży za niecały tydzień i zarezerwowała już dla nich rejs, który byłby idealną okazją do wyrzucenia go za burtę. Mężczyzna jest rozbity i nie wie, jaką powinien podjąć decyzję. Wkrótce okazuje się, że Dill jest bohaterem gry komputerowej, którą stworzył jego syn, Patrick (Rafael Sayegh). Dill, którego prawdziwe imię i nazwisko brzmi John Mason, został zabity w Iraku w 2006 roku, a postać w grze ma być czcią ku jego pamięci. Co ciekawe, do Dilla wkrótce dociera, że on i inni mieszkańcy Plymouth Island są jedynie postaciami w grze jego syna.

Mimo tej świadomości Dill decyduje się przyjąć prośbę swojej byłej żony i zgadza się na zabicia Franka poprzez wyrzucenie go za burtę. W czasie, gdy mężczyzna w grze przygotowuje się do tego wydarzenia, w realnym życiu Patrick zbiera w sobie odwagę i zabija prawdziwego Franka, jego ojczyma. Mordu dokonuje nożem, który niegdyś należał do jego ojca. Frank umiera, a Patrick jest oskarżony o morderstwo, jednak zostaje pod opieką matki, oczekując na proces. W międzyczasie tworzy nową grę komputerową, w której on i jego ojciec, za którym bardzo tęskni, ponownie się spotykają.

Przynęta - bohaterowie, obsada

Głównymi bohaterami filmu "Przynęta" są Baker Dill i Karen Zariakas, w których role wcielili się odpowiednio Matthew McConaughey oraz Anne Hathaway. Równie istotnymi postaciami są Frank Zariakas oraz Patrick Zariakas, nowy mąż głównej bohaterki oraz jej syn ze związku z Dillem. Ich role odegrali Jason Clarke i Rafael Sayegh. Oprócz nich w obsadzie filmu "Przynęta" zagrali Diane Lane, Jimon Hounsou, Jeremy Strong, Charlotte Butler oraz David Butler.

Przynęta - scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Przynęta" jest Steven Knight, który współtworzył w przeszłości takie obrazy jak "Sprzymierzeni", "Niewidoczni", "Koliber", "Ugotowany", "Pionek" oraz "Układ". Jest on także autorem scenariusza produkcji i był zaangażowany w jej produkcję. Oprócz niego rolę producentów pełnili Greg Shapiro i Guy Heeley. Za kinematografię odpowiadała Jess Hall, natomiast muzyka z filmu "Przynęta" powstała z inicjatywy Benjamina Wallfischa. Produkcją zajmowały się firmy Global Road Entertainment, Starlings Entertainment i Shoebox Films, a za dystrybucję filmu odpowiada Aviron Pictures.

Przynęta - budżet, recenzje

Budżet filmu "Przynęta" oszacowano na 25 milionów dolarów. Produkcja zarobiła 8,5 miliona dolarów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, natomiast w pozostałych rejonach geograficznych przyniosła ona niecałe 3 miliony dolarów zysku. Komercyjna porażka filmu wbrew pozorom nie była zaskoczeniem dla firmy Aviron, która starała się zminimalizować wkład finansowy w jego promocję. Ich decyzja wynikała ze złych recenzji otrzymanych po serii pokazów przedpremierowych, przez co produkcja miała także bardzo ograniczoną liczbę seansów w Stanach Zjednoczonych. Sama firma przyznała jedynie, że była zmuszona do dostosowania budżetu do realnych możliwości filmu.

Film "Przynęta" uzyskał 4,4 miliona dolarów zysku w ciągu pierwszego weekendu po premierze, co było najniższym otwarciem dla jakiegokolwiek filmu w karierze Anne Hathaway. Recenzje filmu "Przynęta" okazały się miażdżące dla jego twórców. W serwisie Rotten Tomatoes film uzyskał 19 proc. pozytywnych recenzji, natomiast na stronie Metacritic wystawiono mu ocenę 37/100, co wskazuje na negatywny odzew od krytyków. Szczególną uwagę recenzenci zwrócili na zwroty akcji, które uznali za do bólu przewidywalne, oraz na scenariusz, który ich zdaniem nie miał szans na sukces w realizacji. Niektórzy z krytyków określili aktorstwo głównych bohaterów jako "rodem z kreskówek", a moment kulminacyjny produkcji uznano za "niezrozumiały i pogmatwany".

Przynęta - premiera

Pierwszy zwiastun filmu "Przynęta" ukazał się w 2018 roku. Premiera filmu "Przynęta", znanego w rejonach anglojęzycznych jako "Serenity", miała miejsce 18 stycznia 2019 roku. W kolejnych tygodniach produkcja stopniowo pojawiała się w kinach w pozostałych rejonach geograficznych. Polska premiera filmu "Przynęta" odbyła się tego samego dnia, 18 stycznia 2019 roku. 3 kwietnia produkcja ukazała się też w wersji fizycznej, na nośnikach Blu-ray oraz DVD.

Przynęta
Tytuł oryginalny

Serenity

Gatunek

thriller

Kraj produkcji

USA

Data światowej premiery

18.01.2019

Data polskiej premiery

18.01.2019

Czas trwania

106 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dassu
d1dassu
d1dassu