"Quo Vadis" - ostatnie zdjęcia w Rzymie
Twórcy polskiej ekranizacji "Qvo Vadis" nakręcili w sobotę w Rzymie ostatnie sceny filmu. Zdjęcia we Włoszech trwały tylko dwa dni.
W piątek reżyser Jerzy Kawalerowicz z ekipą kręcili ujęcia w gaju oliwnym w Toskanii, a w sobotę pracowali w Rzymie na wzgórzu Monte Mario. Nietrudno zgadnąć, dlaczego akurat tam, wiedząc, że z tego właśnie miejsca widać panoramę miasta z kopułą bazyliki św. Piotra. W filmie ma się podobno znaleźć ujęcie przedstawiające współczesny Rzym.
Kawalerowiczowi towarzyszył w Rzymie św. Piotr z "Qvo Vadis" czyli Franciszek Pieczka. Na pytanie, jak układa się współpraca reżysera z aktorem, Kawalerowicz odpowiedział żartem: A jak może się układać współpraca zwykłego człowiekaczłowieka ze świętym?. O zdjęciach w Rzymie mówił_ Zawsze uważałem, że najważniejsze w powieści Sienkiewicza jest pytanie: jak można humanizować ludzkość. Odpowiedź autora jest jednoznaczna: można tego dokonać tylko przez chrześcijaństwo, poprzez proces przemian nie tylko obywateli Cesarstwa Rzymskiego, ale całej ludzkości.Reżyser powiedział także, że kręcenie większej liczby scen w Rzymie nie miałoby większego sensu. _ - Po pierwsze, na kręcenie we Włoszech nie było funduszy, a zresztą dzisiejsze Włochy i starożytny Rzym to są dwa różne światy. Ani tu, ani gdzie indziej nie sposób odtworzyć olbrzymiego imperium, jego monumentalność można tylko sugerować, a widzowie dopowiedzą sobie resztę - przyznał. Sceny plenerowe do filmu kręcono m.in. w Tunezji i we Francji.
Kawalerowicz ma nadzieję, że film sprzeda się również we Włoszech. Jego zdaniem, wymowa sienkiewiczowskiej powieści ma wymiar uniwersalny.
Kawalerowicz mówi o polskości filmu, ale moim zdaniem w tej powieści Sienkiewicza akurat najmniej odczuwa się polskość. Jeśli reżyser postawił na uniwersalny wymiar "Qvo Vadis", to są olbrzymie szanse by był dobrze przyjęty i chętnie oglądany także we Włoszech - powiedział Luigi Marinelli - wykładowca literatury i języka polskiego na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, wybitny włoski znawca twórczości Sienkiewicza.(pt/pap)