Trwa ładowanie...
d2h1f6x

R.G. Armstrong

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Pleasant Grove, Alabama, USA

Filmografia:
d2h1f6x
Wikimedia Commons 2.0
Źródło: Wikimedia Commons 2.0

Robert Golden Armstrong junior, znany jako R. G. Armstrong (ur. 07.04.1917, zm. 27.07.2012) był amerykańskim aktorem oraz dramaturgiem. Ten charakterystyczny aktor pojawił się w dziesiątkach westernów w ciągu swojej czterdziestoletniej kariery, najbardziej został zapamiętany dzięki współpracy z Samem Peckinpah'em.

R. G. Armstrong - wczesne życie

Armstrong urodził się w Pleasant Grove w Alabamie, wychował się na małej farmie niedaleko Birmingham. Pochodził z rodziny fundamentalistów chrześcijańskich, zaś jego matka pragnęła, aby syn został pastorem. Armstrong początkowo zapisał się do Howard College (obecnie Samford University) w Homewood (Alabama). Tam zainteresował się aktorstwem i przeniósł się do University of North Carolina w Chapel Hill. Tam, wraz z kolegą ze studiów Andy Griffith'em, zaczęli występować na scenie wraz z Carolina Playmakers (grupa teatralna). Po ukończeniu studiów, uczęszczał dodatkowo do znanej nowojorskiej szkoły teatralnej – Actors Studio.

R. G. Armstrong - kariera

Zaraz po ukończeniu studiów, Armstrong szukał drogi do rozwoju swoich możliwości aktorskich, więc wyjechał do Nowego Jorku, gdzie wzmocnił swoje umiejętności pod kierownictwem Lee Strasberga w Actors Studio. Został zaangażowany do ról w produkcjach off-Broadway'owskich (off-Broadway są to mniejsze, profesjonalne teatry w Nowym Jorku, mogące pomieści od 100 do 500 widzów) oraz rozpoczął swoją przygodę z Hollywood wraz z filmem Garden of Eden (1954).

Armstrong przejdzie do historii teatru amerykańskiego dzięki roli Dr. Baugh'a w sztuce Cat on a Hot Tin Roff (Kotka na gorącym, blaszanym dachu; występował w latach 1955-1956, na podstawie tej sztuki powstało kilka wersji filmowych) pióra jednego z najważniejszych dramatopisarzy XX wieku - Tennessee Williams'a (to on napisał sztuki Tramwaj zwany pożądaniem, Szklana menażeria).

Armstrong stał się bardzo rozpoznawalnym aktorem – dzięki charakterystycznej twarzy i występach w wielu serialach i filmach, między innymi w kultowej serii Strefa Mroku (The Twilight Zone, sezon 3 odcinek 16, 1962 r.), w odcinku „Nothing in the Dark”. Armstronga można opisać enigmatycznym zdaniem: „aktor którego nie znasz z imienia, ale jego twarzy nigdy nie zapomnisz”.

Jednak to co po sobie zostawił najlepszego ze swojego filmowego dorobku, jest rezultatem ścisłej współpracy z reżyserem Samem Peckinpah'em, są to następujące legendarne westerny: Strzały o zmierzchu (1962), Major Dundee (1965) oraz Pat Garret i Billy Kid (1972), nie licząc licznych filmów o Dzikim Zachodzie, w których Armstrong wystąpił.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h1f6x
d2h1f6x
d2h1f6x