Trwa ładowanie...
07-03-2007 17:10

Rachel Weisz kończy dziś 36 lat

Rachel Weisz kończy dziś 36 latŹródło: AFP
d1rfuvv
d1rfuvv

Wybitna aktorka, zdobywczyni Złotego Globu, Oscara i nominacji do nagrody BAFTA, Rachel Weisz kończy dziś 36 lat.

Mierząca 170 cm wzrostu Rachel Weisz (fot. AFP) mieszka w Nowym Jorku oraz w wartym pół miliona dolarów londyńskim apartamencie. Na co dzień jeździ starym 4 litrowym Jaguarem Sovereign. Jej idolami są Katharine Hepburn, Jack Nicholson, Shirley MacLaine, Ingrid Bergman, Jimi Hendrix i Janis Joplin.


W 2002 roku znalazła się na 102. miejscu rankingu na najseksowniejszą kobietę świata. Wielokrotnie zachęcano ją także do udzielania rozbieranej sesji fotograficznej dla Playboya, aktorka nigdy jednak nie przystała na propozycje prestiżowego, męskiego magazynu, gdyż jak powiedziała:

d1rfuvv

- Zastanawiałam się nad tym przez dobrych kilka chwil i wyobrażałam sobie, jak mogłaby wyglądać taka sesja. W tym magazynie można trafić na bardzo dobre artykuły, ale retuszowanie fotografii zdecydowanie nie jest seksowne, prawda?'

Rachel Weisz urodziła się w 1971 roku w Londynie jako pierwsza córka George’a, węgierskiego wynalazcy (twórcy m.in.: urządzenia do wykrywania min lądowych) oraz Edith – pochodzącej z Australii pani psychoanalityk. Jak sama przyznaje jej dzieciństwo głównie za sprawą zawodu matki przypominało film Woody Allana:

- Kiedy gubiłam klucze natychmiast dowiadywałam się, że na pewno nie chciałam wrócić do domu i dlatego podświadomie gdzieś je zapodziałam, chociaż ja tłumaczyłam, że po prostu zgubiłam klucze. Moje dzieciństwo było komedią, zupełnie jakbym dorastała w filmie Woody Allena.


Już w wieku 14 lat udzielała się jako modelka. Jej kariera aktorska rozpoczęła się natomiast jeszcze podczas studiów w Cambridge, na którym ukończyła wydział filologii angielskiej. Występowała wówczas na jednej z londyńskich scen teatralnych. Była założycielką... trupy teatralnej Tongues Theater Group wraz z którą brała udział w festiwalu teatralnym w Edynburgu. Nagrodzono ją wówczas prestiżową nagrodą Guardian Award.

d1rfuvv

Niedługo po tym za rolę w teatralnym przedstawieniu sztuki Noela Cowarda ‘Design for Living’ Weisz otrzymała nagrodę dla najlepszego debiutanta przyznaną jej przez koło londyńskich krytyków teatralnych. W tym samym okresie wystąpiła także w wystawianej na West Endzie sztuce Suddenly Last Summer w reżyserii Seana Mathiasa.

Ta tytułowana mianem ‘najbardziej zapracowanej aktorki młodego pokolenia’ artystka na szklanym ekranie zadebiutowała w roku 1993 w miniserialu telewizyjnym ‘Czerwone i czarne’.

Jej pierwszym filmem kinowym była ‘Maszyna śmierci’ z 1995 roku, w której wcieliła się w postać bizneswoman. Wielbiciele artystycznego kina z pewnością pamiętają ją również z lirycznych ‘Ukrytych pragnieniach’ Bernardo Bertolucciego z Liv Tyler w roli głównej. Po sukcesie filmu aktorka łatwo dostała rolę u boku Keanu Reevesa w sensacyjnej ‘Reakcji łańcuchowej’ z 1996 roku. Zagrała w niej młodą panią naukowiec.

d1rfuvv

Pierwszą główną rolę Rachel Weisz odegrała w melodramacie kostiumowym ‘Kochankowie sztormowego morza’ (1997) Beeban Kidron, gdzie wcieliła się w postać Amy Foster - prostej wiejskiej dziewczyny, która zakochuje się z wzajemnością w rosyjskim rolniku.

W życiu prywatnym Rachel Weisz spotykała się przez długi czas z reżyserem Samem Mendesem, a obecnie jej partnerem jest twórca ‘Pi’ Darren Aronowski z którym ma dziecko.

d1rfuvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rfuvv