Trwa ładowanie...
Aktualności

Rozdano nagrody Festiwalu Planete Doc Review w Warszawie

Share
Rozdano nagrody Festiwalu Planete Doc Review w Warszawie
dhyvs0p

Filmy "Odgłosy robaków - zapiski mumii" Petera Liechti i "Królik po berlińsku" Bartka Konopki zdobyły główne nagrody 6. Festiwalu Planete Doc Review w Warszawie. Szwajcarski obraz zwyciężył w konkursie filmów pełnometrażowych. Film polskiego reżysera - otrzymał Nagrodę Magicznej Godziny dla dokumentów do 70 minut.

Jury uzasadniało, że film "Odgłosy robaków - zapiski mumii" to dokument jedyny w swoim rodzaju. Podejmuje on temat samobójstwa w wyjątkowo poetycki i refleksyjny sposób, i wbrew temu, co może sugerować tytuł więcej ma wspólnego z tybetańską księgą niż horrorem. Autorzy dokumentu za zwycięstwo otrzymali nagrodę 8000 euro.

Dokument Bartka Konopki "Królik po berlińsku" wyróżniony został za oryginalny pomysł i szczególne poczucie humoru. To pierwszy film przedstawiający historię muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec z tak nietypowej perspektywy - z punktu widzenia królików, które zamieszkiwały pas ziemi niczyjej między wschodnim a zachodnim Berlinem. Film został w ubiegłym tygodniu doceniony także na festiwalu Hot Docs w Toronto.

dhyvs0p

Podczas festiwalu przyznano także Warszawską Nagrodę Ekologiczną dla fińskiego filmu "Recepta na klęskę", nagrodę Amnesty International dla obrazu "Birma VJ" oraz nagrodę Jury Dialogu Ekumenicznego dla filmu "Droga do Mekki".

W niedzielę w warszawskiej Kinotece publiczność miała ostatnią szansę zapoznać się z najwybitniejszymi filmami dokumentalnymi ostatnich dwóch lat z całego świata. Na zakończenie festiwalu zaplanowano też pokazy na życzenie - filmów uznanych za najlepsze przez widzów przeglądu.

dhyvs0p

Podziel się opinią

Share
dhyvs0p
dhyvs0p