Rusza sprzedaż biletów na festiwalowe wydarzenia i zapisy na warsztaty Animatora dla Dzieci

Od dziś kupić można bilety na wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Jest w czym wybierać: pokażemy 300 filmów, spotkamy się na ponad 70 wydarzeniach, w 7 różnych miejscach, w tym w Klubie Festiwalowym, który w tym roku zlokalizowany będzie w Parku im. Wieniawskiego! Ceny biletów wahają się od 1 do 10 zł. W sprzedaży są również karnety na festiwalowe pokazy.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Jeśli interesujesz się historią animacji nie możesz przegapić pokazu Film Absolutny, czyli rekonstrukcji legendarnego pokazu pod tym samym tytułem, na którym 90 lat temu w Berlinie spotkali się niemieccy i francuscy artyści awangardowi: Ludwig Hirschfeld-Mack, Viking Eggeling, Hans Richter i Walter Ruttmann oraz René Clair, Fernand Léger i Dudley Murphy. Ciekawie zapowiadają się również retrospektywy. Obejrzymy filmy zrealizowane przez Suzan Pitt - amerykańską animatorkę i malarkę, której prace znajdują się w stałych kolekcjach m.in. Walker Art Center, Filmmuseum w Amsterdamie i The Museum of Modern Art (MoMA), gdzie w 2006 roku odbyła się jej retrospektywa, „Pocahontas” w obecności jego twórcy – Erica Goldberga, amerykańskiego reżysera i animatora, związanego zarówno z Warner Bros, jak i Disney Studio, czy filmy nestora belgijskiej animacji – Raoula Servais, autora kilkunastu filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, laureata wielu nagród, m.in. na Festiwalu Filmowym
w Wenecji, Cannes oraz w Annecy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zrealizować film z szansą na Oscara nie możesz opuścić master classów Rona Diamonda, członka Akademii Filmowej.

Rusza sprzedaż biletów na festiwalowe wydarzenia i zapisy na warsztaty Animatora dla Dzieci
Źródło zdjęć: © East news

Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie z pewnością premiera “Kahlil Gibran's The Prophet” na podstawie książki, która sprzedała się w milionach egzemplarzy i zafascynowała takich artystów, jak Elvis Presley, John Lennon i Johnny Cash, a niedawno zainteresowała również Salmę Hayek, która doprowadziła do powstania animowanej opowieści o nietypowej przyjaźni między młodą złośliwą dziewczyną i uwięzionym poetą. Scenarzystą i głównym reżyserem filmu jest Roger Allers – reżyser legendarnego “Króla Lwa”, segmenty o miłości, wolności, śmierci itd. reżyserowali najwybitniejsi współcześni animatorzy. Głosu postaciom użyczyli m.in. Salma Hayek (Kamila) i Liam Neeson (Mustafa).

Warto również zwrócić uwagę na prezentację filmów z dwóch ważnych festiwali – Festival international du film d'animation we francuskim Annecy i amerykańskiego Ann Arbor Film Festival oraz wybór filmów dyplomowych z założonej przez Walta Disneya kalifornijskiej CalArts (California Institute of the Arts).

Jak co roku, „dorosłemu” Animatorowi towarzyszy program przygotowany z myślą o najmłodszych, czyli Animator dla Dzieci, realizowany przez Centrum Sztuki Dziecka.

Gościem Animatora dla Dzieci będzie w tym roku Jannik Hastrup – ten mistrz duńskiej animacji wyprodukował i wyreżyserował ponad sześćdziesiąt krótkometrażowych filmów animowanych, w tym nagrodzoną w Cannes „Wojnę ptaków”. Na Animatorze będziemy mieli okazję zobaczyć „O chłopcu, który chciał być niedźwiedziem” – przypowieść o niedźwiedzicy, która po stracie swojego potomstwa, wychowuje małego chłopca oraz „Mini i komary”, film stworzony wraz z Flemmingiem Quist Møllerem, opowiadający o przygodach małego żuczka – Miniego oraz jego przyjaciół Egona i Dagmar.

Pokażemy też dwa pełnometrażowe filmy, zrealizowane w zeszłym roku: będą to „Muminki Na Riwierze” Xaviera Picarda, czyli ręcznie rysowana pełnometrażowa animacja będąca ukłonem w stronę Tove Jansson i jej oryginalnych książek o Muminkach oraz „Niezwykła przygoda Pima i Poma” holenderskiej reżyserki Gioi Smid – opowieść o dwóch kotach mieszkających pod jednym dachem – białym i energicznym Pimie i czarnym i flegmatycznym Pomie, których przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę.

W tym roku, za sprawą jurorki – Katariny Minichovej z Biennale Filmów Animowanych (BAB) w Bratysławie – na Animatorze dla Dzieci zagości słowacka animacja. Zaprezentujemy dwa zestawy filmów, które najlepiej podsumowują ostatnie półwiecze słowackiej animacji – uwzględniając zarówno produkcje kinowe, jak telewizyjne.

Dla naprawdę malutkich dzieci przygotowaliśmy Patchworkowe zwierzęta. Przystanek najnajmłodszego widza to wyjątkowe seanse, przygotowane specjalnie z myślą o bardzo małych dzieciach i ich rodzicach. Starannie dobrane filmy maluchy będą oglądać w przyjaznych warunkach: siedząc na poduchach, blisko rodziców, w delikatnie przyciemnionym pomieszczeniu, otoczone pluszakami i innymi zabawkami.

Ostatnim punktem, o którym należy wspomnieć są warsztaty Animator Jutra, na które dziś wystartowały zapisy! Przygotowaliśmy pięć różnych propozycji dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat: „Basen” – warsztat w technice animacji wycinankowej z Veroniką Samartsevą, „Zaczarowany Las” – warsztat w technice animacji lalkowej z Magdaleną Osińską, „Janko Hraško” - warsztat w technice animacji papierowej z Martinem Snopkiem, „CYRK – czyli, co by było, gdyby…” - warsztat w technice animacji plastelinowej z Moniką Kuczyniecką oraz „Moje wymarzone wakacje” – warsztat w technice animacji wycinankowej i pixilacji z Joanną Kożuch i Borisem Šimą.

Bilety na Animatora dostępne są od 22.06.2015 na www.bilety24.pl
Bilety na wydarzenia w ramach Animatora dla Dzieci dostępne w kasie CK Zamek. W miejscach festiwalowych (Kino Muza, CK Zamek) dostępne są bilety na wydarzenia odbywające się w tych miejscach.

KARNETY: dostępne w kasach Estrady Poznańskiej oraz Kina Muza. Zapisy na warsztaty ANIMATORA DLA DZIECI:
Lucyna Perz, tel: 666 391 233, 61 646 44 73/ rezerwacje@csdpoznan.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)