Trwa ładowanie...

Ruszył 8. Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN

Share
Ruszył 8. Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KANŹródło: Strona Festiwalu 'KAN'
d2ykrim

Ponad 100 filmów będzie można obejrzeć na 8. Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN, który rozpoczął się w czwartek we wrocławskim kinie Warszawa. Imprezie towarzyszyć będą koncerty, wystawy, spotkania z twórcami i warsztaty. Festiwal zakończy się 22 kwietnia rozdaniem KANewek, czyli głównych nagród festiwalu.

  1. Festiwal KAN otworzyła w czwartek projekcja pierwszych z 38 filmów zagranicznych, które w tej edycji KAN stanęły do konkursu. "Do tej pory prezentowaliśmy te filmy w ramach przeglądu. Teraz postanowiliśmy je nagrodzić, a wyboru dokona publiczność w głosowaniu ankietowym" - powiedziała PAP dyrektor festiwalu, Monika Czepielewska.

Również do Konkursu Filmów Polskich zakwalifikowało się 38 tytułów. Jak wyjaśniła Czepielewska, specjalna komisja kwalifikacyjna wyselekcjonowała je spośród 250 filmów nadesłanych z całej Polski.

Jury będzie oceniało filmy w dwóch kategoriach: fabuła i dokument. Przyznane zostaną nagrody: złote, srebrne i brązowe KANewki w dwóch kategoriach, KANewka Specjalna Jury, KANewka Publiczności oraz KANewka Dziennikarzy. Oprócz statuetek przyznane zostaną nagrody pieniężne.

d2ykrim

Ponadto, jak poinformowali organizatorzy, Ambasada Francuska przewidziała nagrodę specjalną dla wybranego twórcy między 18 a 25 rokiem życia. "Będzie to 10-dniowa wycieczka do Colmar na tamtejszy festiwal filmowy" - powiedziała Beata Urban odpowiedzialna za współpracę z zagranicą.

W skład jury KAN weszły osoby związane ze środowiskiem filmowym: krytyk filmowy Jerzy Płażewski, operator i reżyser Piotr Szczepański, aktorzy Tomasz Karolak i Tadeusz Szymków oraz reżyser Magdalena Piekorz. Jury KAN wyłoni również swoje nominacje do OFFSKARÓW - Polskich Nagród Kina Niezależnego.

Na festiwal składa się też szereg imprez towarzyszących. "Odbędą się warsztaty montażu i techniki animacji. Każdego dnia będą specjalne pokazy filmowe, m.in. kina niemieckiego czy egzotycznego. Przewidujemy spotkania z twórcami, a wieczorem zapraszamy wszystkich na gorące dyskusje do klubu festiwalowego" - mówiła Czepielewska.

Festiwal zakończy się w niedzielę 22 kwietnia. Podczas uroczystej gali w kinie Warszawa zostaną wręczone nagrody; jak zapowiedzieli organizatorzy, odbędzie się także premierowy pokaz filmu "Aleja Gówniarzy" w reżyserii Piotra Szczepańskiego.

d2ykrim

"Z okazji 50-lecia Federacji Niezależnych Twórców Filmowych zorganizowaliśmy w niedzielę retrospektywę filmów. Będzie można zobaczyć m.in. pracę dyplomową Krzysztofa Zanussiego +Tramwaj do nieba+" - powiedziała Czepielewska.

Festiwal KAN, organizowany przez Zrzeszenie Studentów Polskich, jest jedną z największych w Polsce imprez poświęconych amatorskiej i niezależnej twórczości filmowej. "Nie chwaląc się, śmiało można powiedzieć, że jesteśmy festiwalem z najpiękniejszym klimatem. Niektórzy nazywają nasz KAN +Mekką gościnności festiwalowej+" - dodała Czepielewska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2ykrim

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ykrim
d2ykrim