Rywalizacja o Złote Niedźwiedzie rozpoczęta
Około 400 filmów – w tym tylko jeden polski – będzie prezentowanych na rozpoczętym w czwartek . O Złotego Niedźwiedzia walczyć będą m.in. „Dobry agent” Roberta De Niro z Mattem Damonem w roli głównej oraz „La vie en Rose” Oliviera Dahana – opowieść o Edith Piaf.
09.02.2007 12:30
- edycję tego największego niemieckiego otworzył w czwartek wieczorem pokaz francuskiego filmu „La vie en Rose” Oliviera Dahana, będącego opowieścią o życiu pieśniarki Edith Piaf (1915-1963). Główną rolę zagrała Marion Cotillard, towarzyszą jej Gerard Depardieu i Emmanuelle Seigner.
W Pałacu Festiwalowym na Placu Marleny Dietrich nieopodal Placu Poczdamskiego premierowy film oglądało 2000 gości, wśród nich burmistrz Berlina Klaus Wowereit. Kilkuset fanów kina czekało godzinami mimo padającego śniegu na aktorów i twórców filmu o Piaf. Przed wejściem do budynku Cotillard pozowała na czerwonym dywanie do zdjęć i rozdawała autografy.
Francuski reżyser Olivier Dahan tłumaczył na konferencji prasowej, że swoim filmem stara się przede wszystkim wywołać u widza emocje. – Dla mnie nie ma kina bez uczuć – powiedział Dahan.
Odtwórczyni głównej roli Marion Cotillard przyznała, że przygotowanie do kreacji zajęło jej mnóstwo czasu. Zdradziła, że przez cztery miesiące uczyła się naśladować charakterystyczny sposób chodzenia słynnej śpiewaczki.
8-minutowy polski akcent
Polskę reprezentował będzie liczący zaledwie 8 minut dokument „Rendez-vous” w reżyserii Marcina Janosa Krawczyka, którego bohaterami są młodzi ludzie z zespołem Downa. Film zostanie pokazany w festiwalowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych.
W najważniejszej z festiwalowych sekcji filmowych, sekcji konkursowej, o Złotego Niedźwiedzia walczyć będą 22 filmy… wśród nich: „Dobry agent” Roberta De Niro, „La vie en rose” Oliviera Dahana, „Dobry Niemiec” Stephena Soderbergha, „Angel” Francoisa Ozona oraz „Goodbye Bafana” Billego Augusta.
O agencie, Edith Piaf, dobrym Niemcu, aniele i Nelsonie Mandeli
Amerykański „Dobry agent” („The Good Shepherd”) to historia agenta wywiadu USA, Wilsona. Film, którego akcja rozpoczyna się w latach 40., powstał na podstawie biografii współtwórcy CIA, Jamesa Jesusa Angletona. Główne role zagrali Matt Damon, Angelina Jolie oraz sam De Niro.
Francuski obraz „La vie en Rose” to opowieść o życiu piosenkarki Edith Piaf. W filmie wystąpili m.in. Marion Cotillard (jako Piaf), Emmanuelle Seigner i Gerard Depardieu.
Akcja amerykańskiego „Dobrego Niemca” („The Good German”) rozgrywa się w powojennym Berlinie. Korespondent wojenny Jake Geismar spotyka byłą kochankę, Lenę, której zaginiony ojciec jest obiektem prześladowań prowadzonych przez armię amerykańską i armię radziecką. W filmie wystąpili m.in. Cate Blanchett i George Clooney.
„Angel” Ozona jest koprodukcją Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. Opowiada o błyskotliwej karierze biednej, lecz bardzo zdeterminowanej młodej kobiety, która osiąga sukces jako autorka poczytnych romansów. Główne role zagrali Romola Garai, Sam Neill i Charlotte Rampling.
Obraz „Goodbye Bafana” wyreżyserował Duńczyk Bille August, zdobywca dwóch Złotych Palm na festiwalu w Cannes – za filmy „Pelle zwycięzca” (1988) i „Dobre chęci” (1992). „Goodbye Bafana” to opowieść o Nelsonie Mandeli. Film bazuje na dziennikach polityka. Jest historią przyjaźni między… osadzonym w więzieniu Mandelą a białym strażnikiem, rasistą. Główne role zagrali: Joseph Fiennes, Diane Kruger i Dennis Haysbert (jako Mandela). Film jest wspólną produkcją Belgii, Luksemburga, RPA i Wielkiej Brytanii.
Poza konkursem
Poza konkursem na Berlinale pokazane będą m.in. amerykański dramat wojenny „Listy z Iwo Jimy” w reżyserii Clinta Eastwooda oraz „The Walker” – film Paula Schradera, reżysera głośnego „Amerykańskiego żigolaka” z 1980 r.
„Listy z Iwo Jimy” to wspomnienie bitwy o japońską wyspę Iwo Jima, którą stoczyły Stany Zjednoczone i Japonia w 1945 r. Centralną postacią filmu jest generał Tadamichi Kuribayashi, pod którego dowództwem japońscy żołnierze odpierali atak Amerykanów na wyspę.
W filmie „The Walker” zagrali m.in. Woody Harrelson, Lauren Bacall, Moritz Bleibtreu i Willem Dafoe. Główny bohater to mężczyzna trudniący się dotrzymywaniem towarzystwa dobrze sytuowanym damom. Film jest koprodukcją USA i Wielkiej Brytanii.
Niedźwiedzie złote, srebrne i krótkometrażowe
- edycja Berlinale potrwa do 18 lutego. Oprócz Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu, przyznane zostaną Srebrne Niedźwiedzie – dla wybranych filmów oraz dla najlepszego reżysera, aktorki, aktora, za wkład artystyczny i za najlepszą muzykę. Osobne nagrody będą przyznane w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.
Berlinale to jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie. Organizowany jest od 1951 r. W ubiegłym roku Złotego Niedźwiedzia zdobył dramat „Grbavica” bośniackiej reżyser Jasmili Zbanić.