Trwa ładowanie...
Kuba Armata
22-12-2016 13:25

"Siedem minut po północy": gdy rozum śpi, budzą się demony [RECENZJA]

Pierwszym skojarzeniem, jakie przyszło mi do głowy w trakcie projekcji filmu, były baśnie braci Grimm. Mroczne, symboliczne, nierzadko okrutne, bazujące na niedopowiedzeniach. Nie od dziś wiadomo, że czasem lepiej przystanąć w półkroku i nie odsłaniać wszystkich kart, dając pole do popisu wyobraźni. A właśnie o jej potędze w dużej mierze traktuje nowy film hiszpańskiego reżysera Juana Antonio Bayony.

"Siedem minut po północy": gdy rozum śpi, budzą się demony [RECENZJA]Źródło: Materiały prasowe
d3ba4vj
d3ba4vj

To wyobraźnia stanowi główny oręż, a może raczej ostatnią deskę ratunku dla nastoletniego Connora. Chłopca, który na swoich barkach zmuszony jest nieść więcej niż niejeden dorosły. Stawić musi czoła nie tylko szkolnym gnębicielom czy rozwodowi rodziców, ale przede wszystkim ciężkiej chorobie matki. A to właśnie rodzicielka wydaje się jedyną osobą zdolną zrozumieć młodego bohatera. Bo takową nie jest, przynajmniej w oczach Connora, jego chłodna i mało empatyczna na pierwszy rzut oka babcia.

Stąd permanentna ucieczka w świat fantazji, przenoszony często na kartkę papieru w formie efektownych szkiców. Jakież jest jego zdziwienie, gdy pewnego dnia, dokładnie siedem minut po północy, wyimaginowany świat zaczyna nabierać realnych kształtów. A uosabia go dziwnie znajomy potwór, kojarzący się natychmiast z Entami z "Władcy pierścieni". Przemawia on do chłopca głębokim, przenikliwym głosem Liama Neesona. Początkowy strach oraz niepewność stopniowo ustępują miejsca ciekawości, by wreszcie przybrać kształt relacji o charakterze mentorskim.

"Siedem minut po północy" Materiały prasowe
"Siedem minut po północy" Źródło: Materiały prasowe

Choć Neesona w tym filmie nie widać, a jedynie go słychać, to w dużej mierze właśnie on kradnie show. Do spółki z debiutującym w tak poważnej roli Lewisem MacDougallem, który wciela się w postać Connora. Nieco w cieniu tej relacji jest tu drugi plan, a na nim przecież Sigourney Weaver oraz Felicity Jones (ją w pełnej krasie podziwiać możemy w "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie"). Oszczędne, nie nazbyt ekspresyjne aktorstwo dobrze zresztą oddaje charakter całego filmu. Dzieła, w którym wyjątkowo łatwo popaść można było w przesadę, dać się ponieść emocjom, posiłkując się efektami specjalnymi. Te oczywiście występują, ale w tym wypadku twórcy zdecydowali całkowicie podporządkować je fabule, a nie odwrotnie. Co wcale nie jest ostatnimi czasy regułą. Formalna dyscyplina i umiar, jakie płyną z "Siedmiu minut po północy", pozwalają należycie wybrzmieć historii. To dobrze, bo przesłanie tego filmu (o którym cicho sza!) jest niezwykle szlachetne.

"Siedem minut po północy" Materiały prasowe
"Siedem minut po północy" Źródło: Materiały prasowe

Dla Juana Antonio Bayony adaptacja bestsellerowej powieści autorstwa Patricka Nessa (co ważne, pisał też scenariusz) to trzecia reżyserska próba w pełnym metrażu. Patrząc na jego poprzednie dokonania, kariera Hiszpana przypomina sinusoidę. Po świetnym, zrealizowanym w ojczyźnie debiucie, czyli klimatycznym „Sierocińcu”, przyszły nieco słabsze, wysokobudżetowe „Niemożliwe”. Kiedy pojawiły się obawy, że Bayona, podobnie jak wielu reżyserów wyjeżdżających za ocean, stępił pazur, za sprawą „Siedmiu minut po północy” znowu jest na fali wznoszącej. Bo temu filmowi, patrząc na klimat, atmosferę, wykreowaną w dużej mierze za sprawą znakomitych zdjęć Oscara Faury, zdecydowanie bliżej do debiutu niż drugiej produkcji. Całe szczęście, bo naprawdę dobrze zobaczyć czasem w kinie mądrą baśń w stylu retro.

d3ba4vj

Ocena: 7/10

Kuba Armata

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d3ba4vj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ba4vj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj