WP
Aktualności

Śląskie urodziny Kazimierza Kutza

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kazimierz Kutz
Kazimierz Kutz (AKPA)
WP

23 lutego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbędą się śląskie urodziny Kazimierza Kutza. 16 lutego ten znany reżyser i parlamentarzysta skończył 80 lat.

- Spotkanie zostało pomyślane jako benefis przypominający twórczość Kazimierza Kutza, z udziałem znanych i zaprzyjaźnionych z nim artystów. Będą fragmenty jego filmów, spektakli, zdjęcia, piosenki, rozmowy o dotychczasowych dokonaniach i planach na przyszłość - powiedział Marek Kołbuk z działu promocji Teatru Rozrywki.

Opiekę reżyserską nad urodzinami sprawuje Robert Talarczyk. Na scenie pojawią się m.in. zespoły katowickiego Teatru Korez, "Bojszowianie" i kabaret "Rak", a także Grażyna Bułka, Ewa Kaim, Maria Meyer, Elżbieta Okupska, Anna Ratajczyk, Magdalena Zawadzka, Jerzy Cnota, Jacenty Jędrusik, Krzysztof Karwat, Bernard Krawczyk, Jerzy Nowak, Artur Rojek i Jerzy Trela. Wystąpi też zespół wokalny, baletowy i orkiestra Teatru Rozrywki pod dyrekcją Jerzego Jarosika.

WP

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 r. w Szopienicach na Śląsku. W 1955 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej "filmówki". Kończąc szkołę filmową, rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą - był asystentem Wajdy przy filmie "Pokolenie", pracował jako drugi reżyser na planie "Kanału". Jako samodzielny reżyser Kutz zadebiutował w 1958 r. filmem "Krzyż Walecznych". Zasłynął zaś cyklem filmów poświęconych rodzinnemu Śląskowi - "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba".

Do najbardziej znanych w twórczości Kutza należą też obrazy: "Na straży swej stać będę" (1983) - o II wojnie światowej, komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 r. i z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz "Zawrócony" (1995).

Kutz to również wybitny reżyser teatralny, z ciekawym dorobkiem w Teatrze Telewizji. Pisze również felietony. Jest politykiem - w latach 1997-2007 był senatorem, pracował w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą i Komisji Nauki i Edukacji. W latach 2001-2005 był wicemarszałkiem Senatu. Od października 2007 r. jest posłem Platformy Obywatelskiej, zasiada w sejmowych komisjach Kultury i Środków Przekazu oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP