Trwa ładowanie...
dp382lu

Stary człowiek i morze

Najnowsze informacje
3.1
(4 głosy)
Oceń:
Stary człowiek i morze to film przedstawiający losy starego rybaka Santiago
dp382lu
1
4
WP Film
Źródło: WP Film

Stary człowiek i morze to brytyjski film dramatyczny powstały w 1990 roku. Ekranizacja słynnej powieści Ernesta Hemingwaya o tym samym tytule wyreżyserowana przez Juda Taylora.

Stary człowiek i morze – opis

Film Stary człowiek i morze opowiada historię podeszłego w latach rybaka Santiago. W osadzie słynie jako najlepszy rybak. Jednak ostatnio jakby opuściło go szczęście i nie może nic złowić. Wszyscy dookoła są zdania, że powinien skończyć z łowieniem. Jego córka jest podobnego zdania i proponuje mu, aby zamieszkał z nią w Hawanie. Santiago jednak postanowił udowodnić wszystkim, że nadal jest w dobrej formie i nadaje się do pracy na morzu. Wypłynął w morze tak daleko, jak jeszcze nigdy wcześniej.

Film Stary człowiek i morze ukazuje samotność starszego człowieka oraz wpływ działań ludzi na zachowanie jednostki.

Stary człowiek i morze – ciekawostki

Główna rola w filmie Stary człowiek i morze przypadła Anthony'emu Quinnowi, dwukrotnemu zdobywcy Oscara. Aktor wystapił w takich produkcjach, jak: Działa Navarony, Grek Zorba czy Lawrence z Arabii.

Ciekawostką jest fakt, że w postaci młodego Santiago i Angeli – córki Santiago, wcieliły się dzieci Anthonego Quinna, Francesco i Valentina.

Stary człowiek i morze - film a książka

Wnikliwy widz dostrzeże kilka różnic między filmem Juda Taylor'a a opowiadaniem Ernesta Hemingwaya. Reżyser wprowadził do filmu aż trzy postaci kobiece, podczas gdy w książce nie ma ani jednej. Akcja filmu Stary człowiek i morze została przeniesiona do miasteczka, aby dobitniej ukazać kontrast między społecznością a samotnością Santiago. Ekranizacja Stary człowiek i morze wprowadza nową postać – pisarza Toma Pruitta, który wraz z żoną utknął w wiosce rybackiej. Zafascynowała go historia rybaka Santiago.

Warto dodać, że w filmie mamy do czynienia z dwoma narratorami: hemingwayowskim i pisarzem Tomem Pruittem, który również relacjonuje zdarzenia.

Stary człowiek i morze
Tytuł oryginalny

Old Man and the Sea,The

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

1990

Data światowej premiery

25.03.1990

Czas trwania

93 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada
dp382lu

Podziel się opinią

1
4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp382lu
dp382lu
dp382lu