Trwa ładowanie...

Stephen King tłumaczy się z wpisu o Oscarach. Po 2 tygodniach ma inną opinię

Pisarz zaraz po ogłoszeniu oscarowych nominacji bronił ich, twierdząc że nie liczy się różnorodność podejmowanej tematyki, ale jakość sztuki filmowej. Zdążył już zmienić zdanie.

Stephen King tłumaczy się z wpisu o Oscarach. Po 2 tygodniach ma inną opinięŹródło: Getty Images
d3dcemj
d3dcemj

Stephen King jest nie tylko poczytnym twórcą horrorów, ale również członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Zatem to on współdecydował o wyborze najlepszych filmów minionego roku, które mają szansę zdobyć Oscara.

Po ogłoszeniu tegorocznych nominacji w sieci zawrzało. Zauważono, że ponownie w głównej kategorii tylko jeden z filmów przedstawia damską perspektywę ("Małe kobietki" - przyp.red), ale już jego reżyserka Greta Gerwig nie otrzymała wyróżnienia.

Zobacz: "Joker" - zwiastun

Wówczas Stephen King skomentował medialne oburzenie na Twitterze.
- Nigdy nie uważałem różnorodności za wartość w sztuce. Tylko jakość. Wydaje mi się, że postępowanie inaczej byłoby błędem - napisał.

d3dcemj

Za te słowa spotkała go krytyka m.in. ze strony afroamerykańskiej reżyserki Avy DeVernay, która nazwała pisarza "zacofanym ignorantem".

Po kilku tygodniach Stephen King postanowił jaśniej objaśnić swoje stanowisko. W felietonie opublikowanym na łamach "The Washington Post" zupełnie odwrócił kota ogonem.

- Najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić jako artyści i kreatywni ludzie, jest upewnienie się, że każdy ma taką samą uczciwą szansę, bez względu na płeć, kolor lub orientację. Obecnie tacy ludzie są słabo reprezentowani, i to nie tylko w sztuce - zadeklarował.

d3dcemj

Po głębszym zastanowieniu dodał, że filmy z największą ilością nominacji można zakwalifikować do specyficznej kategorii.

- Z dziewięciu filmów nominowanych do Oscarów, najważniejsze – "Irlandczyk", "Le Mans' 66", "1917", "Joker" i "Pewnego razu... w Hollywood" – są tym co moi synowie nazywają "męską fikcją". Jest tam walka, broń i wiele białych twarzy - objaśnia.

W końcu pisarz wprost wytłumaczył się ze swojego wpisu na Twitterze.

d3dcemj

- Osoby, które oceniają czyjąś twórczość powinny być ślepe na pytania dotyczące rasy, płci lub orientacji seksualnej. Nie powiedziałem, że tak jest dzisiaj, ponieważ nic nie może być dalsze od prawdy - napisał.

72- letni pisarz twierdzi, że Akademia pomimo prób zmian jest zacofana.

- Akademia bardzo się stara nadążyć za cyfrową erą, za erą Apple'a i Facebooka. Trzeba im to oddać, ale wspomniane starania to wciąż niewiele. Oni są na innej planecie - ocenia.

Poza oczyszczeniem siebie z zarzutów o rasizm i seksizm, Stephen King nie wskazał właściwej recepty na zmiany w organizacji Oscarów.

d3dcemj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dcemj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj