Trwa ładowanie...
02-03-2006 11:21

'Straż nocna' powstanie w Polsce?

'Straż nocna' powstanie w Polsce?
d3a4nrs
d3a4nrs

Pod koniec marca będzie wiadomo, czy film 'Straż nocna' słynnego brytyjskiego reżysera Petera Greenawaya będzie kręcony w Polsce - powiedział Piotr Mularuk, współwłaściciel firmy Yeti Films, która chce zostać współproducentem filmu.

Producent "Straży nocnej", holenderska firma Kasander Film Company, negocjuje obecnie m.in. z firmą Mularuka.

Polscy filmowcy mają w Europie renomę, nasze usługi są wysoko cenione, a jednocześnie są relatywnie tanie - wyjaśnił Mularuk. Najnowszy film Greenawaya będzie kręcony w tanim systemie zapisu - High Definition.

- Pieniądze odgrywają w tym projekcie znaczącą rolę, budżet filmu to tylko około 5 mln euro. Wystąpiliśmy do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o dofinansowanie, scenariusz filmu trafi do ekspertów jeszcze w tym tygodniu. Nie ukrywam, że bardzo liczymy na wsparcie instytutu - powiedział współwłaściciel Yeti Films.

d3a4nrs

Jeśli Kasander Film Company podpisze kontrakty z Yeti Films, w Polsce powstanie przynajmniej część zdjęć do filmu (miałyby rozpocząć się w maju). - Niewykluczone, że film kręcono by w Polsce nawet w całości, wówczas ekipa Greenawaya spędziłaby w naszym kraju około 2,5 miesiąca - zaznaczył Mularuk.

Dekoracje miałyby powstać w halach wrocławskiej wytwórni filmowej. Tam jest tanio, tam są fachowcy i świetne warunki - wyjaśnił Mularuk wybór miejsca.

"Straż nocna" to najsłynniejszy obraz Rembrandta (powstał w 1642 r., obecnie znajduje się w zbiorach Rijksmuseum w Amsterdamie). W filmie o tym samym tytule Greenaway skoncentruje się właśnie na okresie życia Rembrandta, w którym Holender malował to dzieło. W retrospekcjach reżyser cofnie się o kilkanaście lat od tamtego momentu, pokazując intrygi towarzyszące powstawaniu słynnego obrazu. Tematem filmu będzie także wątek dotyczący prywatnego życia Rembrandta - jego relacji z żoną Saskią i ich dwiema służącymi.

- Nie wyobrażam sobie, żeby film miał trafić na ekrany kin wcześniej niż w marcu 2007 roku - uważa Mularuk.

d3a4nrs

Peter Greenaway jest malarzem z wykształcenia. Brytyjczyk wyreżyserował m.in. filmy "Kontrakt rysownika", "Brzuch architekta", "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek", "Księgi Prospera" i "Dzieciątko z Macon". Znany jest jako eksperymentator kina i prowokator, w Polsce cieszy się dużą popularnością. W 1988 r. jego "Wyliczanka", a w 2001 r. "Księgi Prospera" zdobyły nagrody publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

d3a4nrs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a4nrs