Świat filmu reaguje na strzelaninę w Kolorado
Premiera produkcji „Mroczny rycerz powstaje”, ostatniej części trylogii filmów Christophera Nolana o Batmanie, była wydarzeniem oczekiwanym przez fanów kina całymi miesiącami. Nastrój filmowego święta został jednak zmącony za sprawą tragedii, do której doszło w Kolorado. Na uroczystej premierze filmu 24-letni James Holmes otworzył ogień w zatłoczonym kompleksie kinowym, zabijając co najmniej 12 osób i raniąc kolejne kilkadziesiąt. To wstrząsające wydarzenie znacząco wpływa na odbiór filmu i skutkuje często nieprzewidywalnymi reakcjami.
Premiera produkcji „Mroczny rycerz powstaje”, ostatniej części trylogii filmów Christophera Nolana o Batmanie, była wydarzeniem oczekiwanym przez fanów kina całymi miesiącami. Nastrój filmowego święta został jednak zmącony za sprawą tragedii, do której doszło w Kolorado. Na uroczystej premierze filmu 24-letni James Holmes (na zdjęciu obok) otworzył ogień w zatłoczonym kompleksie kinowym, zabijając co najmniej 12 osób i raniąc kolejne kilkadziesiąt. To wstrząsające wydarzenie znacząco wpływa na odbiór filmu i skutkuje często nieprzewidywalnymi reakcjami.
Zaostrzone przepisy bezpieczeństwa, potencjalne cięcia montażowe i reakcje twórców na zaistniałą sytuację – zobacz, jak świat reaguje na niespodziewaną i bezsensowną tragedię.
Podawał się za Jokera!
Odpowiedzialny za śmierć kinomanów mężczyzna do tej pory nigdy nie miał problemów z prawem, z wyjątkiem mandatu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Zebrani słyszeli, jak nazwał się Jokerem, mimo iż miał na sobie ubranie brygady SWAT i maskę gazową.
Aby nie powodować złych skojarzeń widzów, władze AMC Theaters zdecydowały się nie wpuszczać na projekcje filmu osób w jakichkolwiek kostiumach i maskach.
Zaostrzone środki ostrożności
Kolejnym ważnym krokiem będzie zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa i uważniejsza niż do tej pory ochrona obiektów kinowych. Oczywiście żadne konkrety w tej sprawie nie mogły przedostać się do publicznej wiadomości. Praca nad poprawą bezpieczeństwa trwa nie tylko na miejscu tragedii, ale i w całych Stanach Zjednoczonych.
Strzelaniny znikają z filmów
W związku z tragedią wytwórnia Warner Brothers zdecydowała o wycofaniu z sieci zwiastuna do kryminalnego filmu „Gangster Squad”, który miał pojawić się na ekranach amerykańskich kin 7 września. Nie wiadomo teraz, co stanie się z filmem, w którym główną rolę zagrał Ryan Gosling. W filmie znajduje się bowiem scena… strzelaniny w kinie. Twórcy i dystrybutorzy filmu chcą uszanować pamięć zmarłych i ich rodziny, dlatego rozważają przearanżowanie lub całkowite wycięcie tej sceny albo przesunięcie premiery produkcji na późniejszy termin.
Zmiany również w samym Batmanie?
Strzelanina jest również punktem kulminacyjnym dzieła Nolana, choć w tym przypadku stanowi jedno z kluczowych rozwiązań fabularnych i jej usunięcie byłoby nie tylko bardzo trudne, ale i prawie niemożliwe. Na razie z kablowych i lokalnych stacji telewizyjnych zniknęły wszystkie brutalne kadry z reklam promujących film „Mroczny rycerz powstaje”.
Uroczyste premiery odwołane
W związku z tragedią w Kolorado twórcy filmu przedwcześnie zakończyli trasę promocyjną filmu. Christopher Nolan oraz główna obsada aktorska miała spotkać się z fanami i dziennikarzami w trakcie uroczystych premier we Francji, Japonii i Meksyku. Pragną w ten sposób uczcić pamięć ofiar tragedii.
Bez oficjalnych wyników otwarcia
„Mroczny rycerz powstaje” ma szansę okazać się jednym z największych frekwencyjnych sukcesów w historii kina. Szacuje się, że w swój pierwszy weekend wyświetlania mógł zarobić ok. 160 milionów dolarów. W hołdzie zmarłym studio podjęło decyzję, by nie podawać do publicznej wiadomości wpływów nie tylko filmu „Mroczny rycerz powstaje”, ale i wszystkich pozostałych, które są aktualnie wyświetlane w tamtejszych kinach.
Gwiazdy filmu odnoszą się do tragedii
Christopher Nolan i aktorzy związani z produkcją (m.in. Christian Bale, Anne Hathaway i Gary Oldman), jak również władze studia wystosowały oświadczenia, w których uczcili pamięć zmarłych i wyrazili najgłębsze kondolencje dla ich rodzin, solidaryzując się z nimi w tym nieszczęściu. (KN)