Trwa ładowanie...
19-04-2007 11:59

Światowe filmy animowane w Łodzi

Światowe filmy animowane w Łodzi
d4518og
d4518og

81 filmów animowanych z całego świata będzie walczyć o nagrodę Złotego Ślimaka podczas czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Animacji ReAnimacja, który w piątek rozpoczyna się w Łodzi.

Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie polska prapremiera filmu animowanego „Piotruś i Wilk” (koprodukcji polsko-brytyjskiej) z muzyką na żywo orkiestry symfonicznej Filharmonii Łódzkiej.

Do tegorocznego Festiwalu zgłoszono 283 filmy z 42 krajów świata. Do konkursu zakwalifikowano 81 animacji m.in. z Francji, Kanady, Niemiec, Anglii, USA, Brazylii, Nowej Zelandii, Malezji, Japonii oraz Polski.

d4518og

ReAnimacja to jedyny w Polsce festiwal o zasięgu międzynarodowym poświęcony tylko i wyłącznie animacji. Impreza skierowana jest zarówno do profesjonalistów, jak i do studentów szkół filmowych, do amatorów oraz do wszystkich miłośników kina.

Konkursowe filmy zrealizowane zostały w różnych technikach – od klasycznego rysunku i malarstwa po animację komputerową. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę 1500 euro ufundowaną przez prezydenta Łodzi i statuetkę Złotego Ślimaka. W tym roku w jury zasiądą m.in. Brytyjka Suzie Templeton – laureatka BAFTY i reżyserka filmu „Piotruś i Wilk”, oraz krytyk filmowy Tomasz Raczek.

Jury Stowarzyszenia Filmowców Polskich wybierze spośród filmów startujących w konkursie głównym najlepszy film polski, któremu zostanie przyznana nagroda w wysokości 5 tys. zł.

W programie tegorocznego festiwalu, obok konkursu, zaplanowano m.in. panoramę filmu animowanego, przegląd filmów przewodniczącego sekcji animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich Marka Serafińskiego, retrospektywę Witolda Giersza oraz przeglądy animacji rumuńskiej i szkoły FAMU – jednej z największych i najbardziej prestiżowych szkół animacji na świecie.

W programie znajdzie się także Festiwal Diaskopu, na którym pokazane zostaną unikatowe filmy z rzutnika z muzyką taperską oraz „żywym dubbingiem”, wystawa rysunków Piotra Pasiewicza, a dla dzieci przygotowano pokazy bajek z TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

d4518og
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4518og