Trwa ładowanie...
15-11-2006 10:41

Szabo, Holland, Lynch i Kruger na Festiwalu Camerimage 2006

Szabo, Holland, Lynch i Kruger na Festiwalu Camerimage 2006
d129l92
d129l92

**Reżyserzy Istvan Szabo, David Lynch i Agnieszka Holland oraz aktorka Diane Kruger - to niektóre gwiazdy tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2006, który rozpocznie się 25 listopada w Łodzi.

Festiwal otworzy ogólnopolska premiera filmu Agnieszki Holland o ostatnich dniach życia Beethovena "Copying Beethoveen" ("Kopiując mistrza"). Holland wraz z autorem zdjęć Ashleyem Rowe i Dianą Kruger będą gośćmi gali otwarcia - poinformowali organizatorzy.

Kruger, uznana w Cannes w 2003 roku za "kobiecą rewelację aktorską", jest zaliczana do najbardziej znanych w USA aktorek; widzowie znają ją z ról m.in. w filmach "Troja" Wolfganga Petersena i "Skarb narodów" Jona Turteltauba.

Podczas festiwalu jeden z najważniejszych reżyserów europejskich Istvan Szabo ("Mefisto", "Pułkownik Redl", "Hanussen", "Schadzka z Wenus") odbierze nagrodę przyznawaną reżyserowi ze szczególną wrażliwością wizualną.

d129l92

Na festiwalu pojawi się także stały już jego gość - reżyser David Lynch; przyjedzie do Łodzi z członkami ekipy realizującej jego najnowszy obraz "Inland Empire", który częściowo kręcony był w Łodzi. Reżyser pojawi się nie tylko na festiwalu; przyjeżdża także, by kontynuować prace nad Centrum Sztuki Świata, które powstaje w Łodzi.

Podczas inauguracji imprezy otwarta zostanie wystawa 70 fotografii, wykonanych przez laureatów i nominowanych do Oscara operatorów zrzeszonych w Amerykańskim Stowarzyszeniu Autorów Zdjęć Filmowych. Fotografie po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 2005 roku podczas ceremonii rozdania Oscarów.

W tym roku specjalną nagrodę dla polskiego operatora otrzyma Andrzej Bartkowiak, a Złotą Żabę za całokształt twórczości - Robby Muller, operator współpracujący z takimi reżyserami jak Wim Wenders, Jim Jarmusch czy Lars von Trier.

Nagrodę specjalną za osiągnięcia operatorskie w dziedzinie klipów muzycznych i reklam otrzyma Daniel Pearl - autor zdjęć do teledysków m.in. Madonny i U2. Specjalne nagrody otrzymają także dwaj wybitni scenografowie - Dante Ferretti - autor scenografii do filmów "Miasto kobiet", "Imię Róży", "Gangi Nowego Jorku", "Aviator"; oraz dwukrotny laureat Oscara John Myhre - twórca scenografii do obrazów "Chicago" i "Wyznania Gejszy".

d129l92

W tym roku w głównym konkursie o Złotą Żabę rywalizować będzie 19 filmów wyprodukowanych w ostatnich dwóch latach, które zostały wyłonione spośród ponad 300 produkcji z całego świata.

O laur festiwalu ubiegać się będą m.in. filmy "Black Dahlia" Briana de Palmy, "Bobby" Emilio Esteveza, "Even Money" Marka Rydella, "Flags of our fathers" ("Sztandary chwały") Clinta Eastwooda, "Queen" Stephena Frears'a, "Źródło" Darren Aronofsky, "Copying Beethoveen" (Kopiując mistrza) Agnieszki Holland, a także dwa polskie obrazy - "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego ze zdjęciami Krzysztofa Ptaka oraz "Palimpsest" Konrada Niewolskiego (operator Arkadiusz Tomiak).

Do konkursu filmów studenckich wybrano 19 prac spośród ponad 200 nadesłanych etiud. Będą one walczyły o Złotą, Srebrną i Brązową Kijankę.

d129l92

W tym roku, pierwszy raz w historii, w ramach Camerimage zorganizowany zostanie też konkurs dla debiutantów z krajów europejskich: 8 filmów ocenić będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem Lecha Majewskiego.

W konkursie filmów polskich najnowsze rodzime produkcje oceniać będzie jury pod przewodnictwem amerykańskiego reżysera, aktora i producenta Marka Rydella. W trakcie festiwalu zaplanowano także przegląd kina szwedzkiego, duńskiego oraz retrospektywę filmów zmarłego niedawno operatora Svena Nykvista i Ingmara Bergmana.

Centrum festiwalowym tradycyjnie już będzie łódzki Teatr Wielki. Obok pokazów filmowych, w programie imprezy przewidziano m.in. warsztaty, seminaria, dyskusje panelowe oraz prezentacje sprzętu filmowego. Pokazy filmowe będą odbywać się również w dwóch łódzkich kinach.

Tegoroczny Camerimage potrwa do 3 grudnia. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Tumult, a współorganizatorami - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Urząd Miasta Łodzi.

d129l92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d129l92