Trwa ładowanie...

Sztuka otwarta. Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja

"Nie ma tu patosu, blichtru i czerwonego dywanu. Za to każdy z naszych gości jest swoistą historią filmową" – zapewnia Barbara Bielińska-Jaroszyk. Dyrektor Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja zachęca do udziału w 18. jego edycji. Start 7 września w Koszalinie.

Materiał powstał przy współpracy z Festiwalem Integracja Ty i Ja
Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja  Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja Źródło: materiały partnera, fot:
dfknwj0
dfknwj0

W tym roku o statuetkę Motyla 2021 powalczą 33 filmy, w tym 14 dokumentów, 12 fabuł i 7 produkcji amatorskich, nadesłanych na festiwal m.in. z Hiszpanii, Libanu, Korei Południowej, Argentyny, Włoch czy Indonezji. Nie zabraknie także propozycji z Polski.

Wspólnym mianownikiem tych obrazów jest temat niepełnosprawności, pokazany w różnych kontekstach społecznych, gospodarczych czy międzyludzkich. Przez pięć festiwalowych dni na ekranie kina Alternatywa w Koszalinie zobaczymy historie poruszające, zabawne, nostalgicznie i skłaniające do refleksji. Wstęp na wszystkie seanse i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Barbara Bielińska-Jaroszyk - dyrektor festiwalu     Materiały prasowe
Barbara Bielińska-Jaroszyk - dyrektor festiwalu Źródło: Materiały prasowe, fot: WOYTEK SZWEY

Rozmowa z Barbarą Bielińską-Jaroszyk, dyrektor festiwalu:

Monika Rosmanowska: Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja jest już pełnoletni. Co dla jego organizatorów oznaczają hasła – "kultura dostępna" oraz "sztuka otwarta"?

Barbara Bielińska-Jaroszyk: Coraz głośniej mówi się o niepełnosprawności, coraz więcej osób angażuje się w tę tematykę. Przed laty w Koszalińskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym, które jest organizatorem wydarzenia, chcąc przybliżyć wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnościami oraz ich bliscy, zaczęliśmy szukać narzędzia, które będzie zrozumiałe dla wszystkich. Film jest sztuką uniwersalną, nadaje się więc do tego doskonale.

Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja materiały partnera
Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja Źródło: materiały partnera

Podczas festiwalu mówimy o tematach trudnych. Podejmujemy zagadnienia ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych i procesu integracji, jak macierzyństwo, seksualność, przełamywanie barier. Co więcej, chcąc wzbudzić zainteresowanie publiczności, pomyśleliśmy, że każda edycja festiwalu powinna być poświęcona innym zagadnieniom. Raz, że dzięki temu jest on ciekawszy, a dwa, że każdy może w nim znaleźć kawałek siebie. Co roku staramy się wyznaczać nowe kierunki.

Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja materiały partnera
Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja Źródło: materiały partnera

Czy zainteresowanie, o którym Pani wspomniała, udało się w widzach wzbudzić?

Grono tych, którzy są zainteresowani festiwalem, powiększa się z roku na rok. Przybywa też osób z niepełnosprawnościami, które mówią, że Koszalin jest dla nich kulturalną stolicą, że po festiwalu spodziewają się tego, co najlepsze, i właśnie to otrzymują.

Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja materiały partnera
Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja Źródło: materiały partnera

Zależało nam też na tym, by wydarzeniem zainteresować twórców. I to się udało! Zjeżdżają do nas wielkie nazwiska, najzdolniejsze i najbardziej kreatywne umysły, które swoją twórczością skłaniają do refleksji. Dla nich uczestnictwo w festiwalu także jest przeżyciem. Przyciągamy wrażliwców, którzy szukają tematyki niekomercyjnej, istotnej z ich punktu widzenia, ale też ważnej społecznie.

dfknwj0

Wydaje się, że festiwal to także miejsce dla tych, którzy chcieliby poczuć, że z niepełnosprawnością, swoją czy bliskich, nie są na tym świecie sami…

W dzisiejszych, zdominowanych przez kulturę obrazkową, czasach moment, gdy w człowieku pewne tematy zaczynają wzbudzać niewymuszone i nieodtworzone refleksje, to wielka wartość.

Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja materiały partnera
Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja Źródło: materiały partnera

Udział w festiwalu rzeczywiście pozwala poczuć, że człowiek nie jest ze swoim problemem sam. Prezentowane filmy dostarczają też wiedzę i nadają pewien kierunek w życiu zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i w pełni sprawnym. Wielokrotnie już zastanawialiśmy się, komu ten festiwal jest bardziej potrzebny i za każdym razem dochodzimy do wniosku, że jednym i drugim w takim samym stopniu.

Integracja Ty i Ja to także całe mnóstwo wydarzeń towarzyszących: spotkań z twórcami, warsztatów, debat i wystaw. Co zaplanowaliście Państwo na ten rok?

Tegoroczną edycję postanowiliśmy zorganizować przede wszystkim stacjonarnie, choć nie zabraknie także pokazów w sieci.

Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja                                 materiały partnera
Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja Źródło: materiały partnera, fot:

Niezwykle ważna jest dla nas edukacja. Do udziału w festiwalu zapraszamy ciekawych ludzi, którzy niejednokrotnie przezwyciężyli nieprzyjemne sytuacje życiowe. Organizowane przez nas spotkania w szkołach pozwalają młodzieży złapać dystans i odpowiednią perspektywę w życiu. Bo czym są codziennie problemy, gdy widzimy, jak osoba bez nóg wspina się na Kilimandżaro? W tym roku prosto z Tokio do koszalińskich szkół przyjadą paraolimpijczycy.

dfknwj0

Będziemy też rozmawiać o dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością podczas konferencji naukowej "Kultura i niepełnosprawność. Recepcja – Uczestnictwo – Terapia". W dyskusji wezmą udział teoretycy oraz praktycy, którzy podczas warsztatów przybliżą zainteresowanym m.in. tajniki języka migowego czy audiodeskrypcji.

Co więcej, niezastąpiony Łukasz Maciejewski, dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, poprowadzi debatę "Film sztuka otwarta". Mamy też fantastyczne jury: aktorów Martę Lipińską, Adama Woronowicza i Katarzynę Gniewkowską, reżysera i scenarzystę Marcina Bortkiewicza oraz prof. Wojciecha Otto z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

I jeszcze jedna ważna rzecz – będziemy w 53 miejscowościach w całym kraju, 37 z nich organizuje Małe Festiwale Ty i Ja, ku naszej ogromnej radości będziemy też w 16 kinach, w tym kinach studyjnych.

Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja                                 materiały partnera
Już po raz 18. rusza festiwal filmowy Integracja Ty i Ja Źródło: materiały partnera, fot:

A co festiwalowa publiczność zobaczy na ekranie kina Alternatywa?

Pokażemy filmy fabularne i dokumentalne, sporo jest też obrazów amatorskich. Te ostatnie tworzą lub współtworzą osoby z niepełnosprawnościami. To jest ważne, bo patrzymy na dany temat z ich punktu widzenia. Spojrzenie na problematykę jest zróżnicowane, ale – co nas cieszy – wszędzie jest miejsce na miłość, szacunek i uśmiech.

dfknwj0

Wśród poruszanych w tym roku tematów wyróżniają się: wiek dojrzały i związana z tym demencja czy Alzheimer oraz wielowątkowe spojrzenie na autyzm. Nie zabraknie także historii rodzinnych oraz tych związanych z nietolerancją wobec pewnych sytuacji czy zachowań.

Poza konkursem pokażemy także m.in. "Sound of Metal", "Supernovę" oraz "Każdy ma swoje lato". Są to tytuły, które zostały docenione przez widzów i krytyków. W ten sposób chcemy zaprezentować koszalińskiej publiczności całe spektrum obrazów traktujących o niepełnosprawności, a wciąż raczkujących w tej tematyce twórców zainspirować.

Dlaczego od 7 do 11 września warto być w Koszalinie?

Przede wszystkim dla niezwykle ciekawych i wartościowych obrazów filmowych oraz wyjątkowych ludzi. Do Koszalina zjeżdżają niezwykle ciekawe osoby, twórcy dający z siebie mnóstwo artystycznej siły. Każde ich dzieło to ogromne emocje. To się ogląda, o tym się długo mówi i wciąż wraca pamięcią.

dfknwj0

Warto być w Koszalinie także dla niepowtarzalnej atmosfery. Na festiwal składają się niezapomniane chwile. Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest budujące. Na zagadnienie niepełnosprawności staramy się patrzeć z optymistycznego punktu widzenia. Nie próbujemy dramatyzować, już sama rzeczywistość jest wystarczająco trudna.

W Koszalinie nie ma też patosu, blichtru i czerwonego dywanu. Za to każdy z naszych gości jest swoistą historią filmową.

Materiał powstał przy współpracy z Festiwalem Integracja Ty i Ja
dfknwj0
dfknwj0