"Tadeusz Łomnicki - aktor" - wystawa w Łodzi
Ponad 100 fotografii dokumentujących największe role teatralne i filmowe Tadeusza Łomnickiego zgromadzono na wystawie "Tadeusz Łomnicki - aktor". Od rody wystawę będzie można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
27.03.2002 01:00
To największa wystawa zorganizowana dla upamiętnienia dziesiątej rocznicy mierci tego wybitnego aktora i reżysera, założyciela Teatru na Woli - poinformowała we wtorek Barbara Kurowska z Muzeum Kinematografii.
Ekspozycja składa się z dwóch częci: teatralnej i filmowej. Znalazły się na niej fotografie z wystaw powięconych Łomnickiemu, zorganizowanych przez warszawski Teatr Na Woli, poznański Teatr Nowy oraz z ekspozycji Muzeum Kinematografii pt. "Tadeusz Łomnicki - role filmowe".
Na wystawie zgromadzono fotografie z prób do ostatniej roli Łomnickiego "Króla Leara", kilkadziesiąt fotografii dokumentujących najwybitniejsze kreacje aktora na deskach Teatru Na Woli oraz fotosy z filmów, w których zagrał Łomnicki.
Prezentowane są również rekwizyty teatralne oraz kostiumy z "Amadeusza", "Komedianta" i z filmu "Pan Wołodyjowski".
Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja ponad 30 plakatów filmowych i prywatnych zdjęć aktora, m.in. z wczesnego dzieciństwa. Ekspozycja w łódzkim Muzeum Kinematografii będzie czynna do 5 maja.
Tadeusz Łomnicki urodził się 18 sierpnia 1927 r. w Podhajcach koło Lwowa. W 1945 r. ukończył Studium Teatralne przy Starym Teatrze w Krakowie. Do 1949 r. występował na scenach krakowskich i katowickich.
Pod koniec 1949 r. Łomnicki przeniósł się do Warszawy. Do 1974 r. był związany z Teatrem Współczesnym. Występował także w Teatrze Narodowym.
W latach 50. rozpoczęła się jego kariera filmowa. Zagrał m.in. w "Piątce z ulicy Barskiej" Aleksandra Forda, w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, w "Eroice" Andrzeja Munka i "Bazie ludzi umarłych" Czesława Petelskiego. Największą popularnoć przyniosła mu rola Wołodyjowskiego w "Panu Wołodyjowskim" i "Przygodach pana Michała" Jerzego Hoffmana.
W 1976 r. objął dyrekcję Teatru na Woli. W latach 80-tych grał gocinnie m.in. w Warszawie i w Krakowie. Zmarł 22 lutego 1992 roku podczas próby "Króla Leara" Szekspira w Teatrze Nowym w Poznaniu na tydzień przed premierą spektaklu.