„The Sunset Limited” to odważna i bezkompromisowa ekranizacja dramatu Cormaca McCarthy’ego – wybitnego amerykańskiego pisarza, który od lat typowany jest jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Film, w którym wystąpili *Tommy Lee Jones i Samuel L. Jackson debiutuje na DVD w ofercie Galapagos Films już 20 kwietnia!*
Głęboko religijny były oszust, który w swoim życiu z niejednego już jadł pieca (w tej roli doskonały Samuel L. Jackson) ratuje przed śmiercią profesora (Tommy Lee Jones), kiedy ten usiłuje popełnić samobójstwo rzucając się pod pociąg. To dramatyczne zdarzenie zbliża do siebie mężczyzn, których na pierwszy rzut oka dzieli wszystko. W mieszkaniu jednego z nich zaczynają toczyć dyskusję na temat istnienia Boga, życia pozagrobowego, nihilizmu, ocalenia i, oczywiście, samobójstwa. W miarę upływu czasu mężczyźni coraz bardziej otwierają się przed sobą mówiąc o swoich lękach, emocjach, sukcesach i porażkach. Każdy z nich stara się przekonać drugiego do swoich racji, a filozoficzna dysputa na zawsze odmieni ich życie.
Galapagos Films przedstawia jedno z najciekawszych filmowych wydarzeń ubiegłego roku. „Sunset Limited” to zrealizowana z udziałem tylko dwóch aktorów adaptacja dramatu Cormaca McCarthy’ego – jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich, na podstawie którego powieści bracia Coen zrealizowali w 2007 roku uhonorowany czterema Oscarami „To nie jest kraj dla starych ludzi”. Główne role w „Sunset Limited” zagrali zdobywca Oscara Tommy Lee Jones (który jest również reżyserem obrazu) oraz nominowany do Oscara Samuel L. Jackson.
Zdjęcia do filmu wyprodukowanego przez telewizję HBO powstały w ciągu zaledwie 12 dni w Garson Studios w Santa Fe, w stanie Nowy Meksyk. Pracę na planie poprzedziły wielogodzinne próby czytane sztuki, w których obok Tommy’ego Lee Jonesa i Samuela L. Jacksona wziął udział również sam Cormac McCarthy.
Sztuka „The Sunset Limited” (którą sam autor określa mianem uscenicznionej powieści) swoją teatralną premierę miała w 2006 roku w chicagowskim Steppenwolf Theatre, gdzie spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków. Pod koniec roku doczekała się również wystawienia na jednej z nowojorskich scen off-broadwayowych, gdzie również spodobała się krytykom.
Amerykańska premiera filmu Tommy’ego Lee Jonesa odbyła się na antenie telewizji HBO 12 lutego 2011 roku zachwycając tym razem krytyków filmowych. Branżowy dziennik „Variety” nazwał obraz „hipnotyzującym”, „New York Daily News” chwaliło brawurowe kreacje aktorskie, „San Francisco Chronicle” nazwało film „fantastycznym” a opiniotwórczy serwis „The Huffington Post” określił go mianem „fascynującego”.
Czy kameralny dramat w reżyserii Tommy’ego Lee Jonesa podbije również serca polskich widzów? Przekonamy się już 20 kwietnia, kiedy obraz zadebiutuje na DVD.
KIM JEST CORMAC MCCARTHY?
Cormac McCarthy to dziś jeden z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy, który „pod strzechy” całego świata zawędrował w 2007 roku, kiedy dostał nagrodę Pulitzera za powieść „Droga”, a zrealizowany na podstawie jego książki film „To nie jest kraj dla starych ludzi” braci Coen został uhonorowany 4 Oscarami.
Twórczość urodzonego w 1933 roku McCarthy’ego, który swoją debiutancką powieść „Strażnik sadu” wydał jeszcze w 1965 roku, najczęściej porównywana jest do twórczości wielkiego Williama Faulknera. Wpływowy krytyk literacki Harold Bloom uznał go za jednego z czterech najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich obok Dona DeLillo, Thomasa Pynchona i Philipa Rotha. Jego wydaną w 1985 roku powieść „Krwawy południk” magazyn „Time” umieścił w 100 najlepszych angielskojęzycznych powieści napisanych w latach 1923-2005, a dziennik „The New York Times” uznał ją za jedną z najlepszych amerykańskich powieści ćwierćwiecza.
W 2007 roku za swoją powieść „Droga” (również zekranizowaną) Cormac McCarthy otrzymał Nagrodę Pulitzera – najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. Od kilku lat nazwisko pisarza wymienianie jest w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
Cormac McCarthy jest autorem w sumie 10 powieści (nad 11 zatytułowaną „The Passenger” nadal pracuje), dwóch sztuk teatralnych oraz scenariusza do telewizyjnego filmu „The Gardener’s Son” z 1977 roku.
Swoją pierwszą powieść „Strażnik sadu” Cormac McCarthy wysłał tylko do jednego wydawnictwa Random House, gdzie trafiła w ręce Alberta Erskine’a – doświadczonego redaktora, który przez długie lata współpracował z Williamem Faulknerem. Zafascynowany książką McCarthy’ego nie tylko doprowadził do jej wydania, ale przez kolejnych 20 lat redagował wszystkie kolejne powieści pisarza.
Druga powieść McCarthy’ego „W ciemność” swoją premierę miała w 1968 roku, a kolejna „Dziecię boże” – mroczna oraz inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o nekrofilu – w 1974 roku. Pięć lat później ukazała kolejna powieść „Suttree” (nad którą autor pracował z przerwami prawie 20 lat!), a w 1985 „Krwawy południk” – utrzymana w stylistyce westernu powieść uznana za jedną z najważniejszych w karierze pisarza.
W 1992 roku ukazuje się kolejna powieść McCarthy’ego „Rącze konie”, na podstawie której w 2000 roku Billy Bob Thornton zrealizował nominowany do Złotego Globu film z Mattem Damonem i Penelope Cruz w rolach głównych. Ta powieść jest również pierwszą częścią tzw. „Trylogii pogranicza” na którą składają się wydane w kolejnych latach „Przeprawa” (1994) oraz „Miasta na równinach” (1998).
W 2005 roku swoją premierę miał „To nie jest kraj dla starych ludzi”, na podstawie którego dwa lata później bracia Coen zrealizowali film uznany za jeden z najlepszych w ich karierze.
Listę powieści Cormaca McCarthy’ego na dzień dzisiejszy zamyka wydana w 2006 roku „Droga”, która przyniosła pisarzowi Nagrodę Pulitzera, a trzy lata później została przeniesiona na duży ekran przez Johna Hillcoata. W filmie na jej podstawie główne role zagrali nominowany do Oscara Viggo Mortensen i Kodi Smith-McPhee, a w pozostałych rolach wystąpili: zdobywczyni Oscara Charlize Theron, zdobywca Oscara Robert Duvall oraz nominowany do Złotego Globu, Guy Pearce.
WYDANIE DVD
Wydanie DVD filmu „Sunset Limited” na sklepowych półkach pojawi się już 20 kwietnia. Na płycie obok filmu znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne m.in. komentarze twórców i reportaże z planu.