Top 10: Najlepsze filmy wojenne

Top 10: Najlepsze filmy wojenne
Źródło zdjęć: © Warner Bros/ Galapagos
Grzegorz Kłos

Wybraliśmy filmy wojenne, które naszym zdaniem każdy szanujący się fan takiego kina powinien znać!

W historii kina, filmów wojennych traktujących o 2 Wojnie Światowej powstało bez liku. Czasem lepiej, czasem gorzej oddających realia, jakie panowały na froncie, jednak zawsze cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem widzów. Co ciekawe tzw. kino wojenne gatunkowo jest bardzo niejednorodne. Niektóre produkcje filmów wojenych szokują swoim naturalizmem, inne bawią, a realia konfliktu traktują jedynie jako fabularne tło akcji. Wybraliśmy filmy wojenne o 2 Wojnie Światowej, które naszym zdaniem każdy szanujący się fan takiego kina powinien znać.
Arcydzieła i filmy wojenne o 2 Wojnie Światowej polecane przez użytkowników: Furia, Niezłomny, Kompania braci, Das Boot, Stalingrad, 6 batalion, Most na rzece Kwai.
Wpisujcie swoje propozycje w komentarze, liczymy na waszą inwencję – wypisujcie swoich faworytów, którzy waszym zdaniem powinni się tutaj znaleźć!

1 / 10

10. Parszywa dwunastka

Obraz
© Warner Bros.

Produkcja Roberta Aldricha "Parszywa dwunastka" to świetnie opowiedziane kino sensacyjne, którego fabuła rozgrywa się w realiach II Wojny Światowej.

Pod okiem majora Johna Reismana (Lee Marvin)
grupa żołnierzy, wybranych spośród aresztantów oczekujących na egzekucję lub skazanych na długoletnie więzienie, przygotowywana jest do samobójczej, tajnej misji.

Celem ataku jest zamek we Francji, gdzie przyjeżdżają na urlop wysocy rangą oficerowie niemieccy. W razie powodzenia akcji żołnierzy ma objąć amnestia. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której stawką jest walka o życie i wolność...

To właśnie "Parszywa dwunastka" zainspirowała Enzo Castellariego do nakręcenia jego "Bękartów wojny".

2 / 10

9. Most na rzece Kwai

Obraz
© Imperial CinePix

Dramat wojenny Most na rzece Kwai w reżyserii Davida Leana z 1957 roku. W rolach głównych William Holden, Jack Hawkins i Alec Guinness.

Jednostka brytyjskich żołnierzy dowodzona przez oficera Nicholsona znajduje się w japońskiej niewoli. Japończycy każą im zbudować ważny strategicznie most na rzece Kwai.

Żołnierze odmawiają wykonania tego zadania, za co zostają zamknięci. Po miesiącu zostają wypuszczeni przez pułkownik armii Saito.

Nicholson wskazuje jaką fuszerkę zrobili Japończycy przy budowie mostu i z dumą prezentuje brytyjską wyższość. W końcu to on sam obejmuje kierownictwo nad budową mostu.

3 / 10

8. Wielka ucieczka

Obraz
© Imperial CinePix

Wielka ucieczka to klasyczny film akcji ze znakomitą aktorską obsadą: Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn, James Garner, Richard Attenborough, Donald Pleasence.

Oparta na faktach historia ucieczki grupy więźniów z najlepiej strzeżonego stalagu dla alianckich jeńców wojennych.

Dowództwo Luftwaffe nie zdaje sobie sprawy, że więźniowie to prawdziwa "śmietanka" - specjaliści od kopania tuneli, fałszowania, zaopatrzenia, na krawiectwie kończąc.

Plan ucieczki zakłada wyprowadzenie z obozu ok. 200 ludzi...

4 / 10

7. Złoto dla zuchwałych

Obraz
© Warner Bros.

Złoto dla zuchwałych to klasyczny film w reżyserii Briana G. Huttona z pamiętnymi rolami Clinta Eastwooda, Telly'ego Savalasa, Donalda Sutherlanda i Charlesa Bronsona.

II wojna światowa, trwają walki we Francji. Przyłapany niemiecki pułkownik spity alkoholem wyjawia szeregowcowi Kelly'emu, że w pewnym banku tuż za linią frontu zdeponowano miliony dolarów w złocie.

Kelly organizuje całą wyprawę - mobilizuje swój odesłany na tyły oddział, z pomocą wojskowego cwaniaczka organizuje broń, amunicję a nawet ... wsparcie pancerne w postaci czołgów niejakiego Oddballa.

5 / 10

6. Lecą żurawie

Obraz
© Epelpol Entertainment

Obok m.in. "Losu człowieka" czy "Wniebowstąpienia" to naszym zdaniem jeden z najlepszych radzieckich filmów wojennych.

Lecą żurawie Mikhaila Kalatozova został nagrodzony w 1958 roku na XI MFF w Cannes "Złotą Palmą".

Weronika i Borys kochają się, jednak wojna staje na przeszkodzie ich małżeństwa. Borys musi wyruszyć na front. Rodzinny dom Weroniki zostaje zniszczony podczas nalotu.

Rodzice Borysa biorą dziewczynkę do siebie. Zrozpaczona poślubia brata Borysa, gdy dowiaduje się, że Borys zginął...

6 / 10

5. Stalingrad

Obraz
© Kino Świat

Stalingrad to jedna z największych produkcji w dziejach niemieckiej kinematografii.

Koniec lata 1942 roku. Batalion Wehrmachtu, odpoczywający we Włoszech po walkach w Afryce, zostaje przerzucony na front wschodni. Porucznik informuje swoich żołnierzy, że będą walczyć o zdobycie Stalingradu.

Wkrótce na własnej skórze przekonają się o koszmarach frontu wschodniego: mroźnej rosyjskiej zimie, niekompetencji dowódców oraz zawziętości i determinacji obrońców.

7 / 10

4. Kanał

Obraz
© Film polski

Kanał to jeden z najsłynniejszych filmów wojennych Szkoły Polskiej w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Druga Wojna Światowa, ostatnie dni Powstania Warszawskiego. Oddział porucznika "Zadry", po nieudanej próbie przebicia się przez otaczające go wojska niemieckie, podejmuje decyzje o przejściu kanałami do Śródmieścia, gdzie walczą jeszcze powstańcy.

W ciemnych, krętych, wypełnionych ściekami podziemnych korytarzach łatwo zgubić drogę. Czterdziestoosobowa grupa rozpada się na trzy mniejsze.

8 / 10

3. Cienka czerwona linia

Obraz
© Imperial CinePix

Jeden z najlepszych współczesnych filmów wojennych, na dodatek z prawdziwie gwiazdorską obsadą.

Cienka czerwona linia to dramat osadzony w realiach drugiej wojny światowej, zarazem adaptacja głośnej powieści Jamesa Jonesa, pod tym samym tytułem.

Widz jest świadkiem starć Amerykanów z Japończykami o wyspę Guadalcanal na Pacyfiku, w których uczestniczą żołnierze z kompanii piechoty C.

To oni są bohaterami tej historii. Lecz na wojnie nie ma bohaterów. Nikt nie pozostaje niesplamiony po zetknięciu z wojną.

9 / 10

2. Idź i patrz

Obraz
© Mayfly

Bohaterem filmu wojennego "Idź i patrz" jest szesnastoletni Fora, który wyrusza do lasu, aby pomagać partyzanom. Na początku filmu jest jeszcze dzieckiem. Na zakończenie, po tragicznych przejściach z udziałem faszystowskich okupantów, widzimy w nim dorosłego, wręcz starego człowieka.

Twarz Fory staje się tym samym twarzą wojny z jej przerażającym piętnem.

Film wojenny Elema Klimowa z 1985 roku to jeden z najbardziej przerażających i niepokojących filmów o wojnie.

Nie tylko o wojnie 1941-1945, ale o wojnie jako destrukcyjnej sile burzącej naturalną kolej rzeczy. Film oparty jest na faktach.

10 / 10

1. Szeregowiec Ryan

Obraz
© Imperial CinePix

Z sondażu przeprowadzonego na łamach magazynu Empire wynika, że film wojenny Szeregowiec Ryan zawiera najlepsze sceny batalistyczne w historii kina. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak należy dodać, że realizmu dodają mu również, niekiedy bardzo dosłowne, sceny kaźni walczących żołnierzy.

Spielberg nie owija w bawełnę – krew sączy się strumieniami z ran postrzałowych, granaty rozrywają ciała na kawałki, a wnętrzności żołnierzy walają się na polu walki. Czy było to zasadne? W tym wypadku nie ma mowy o chęci wywołania taniej sensacji.

Od debiutu „Szeregowca” na dużym ekranie, minęło trochę czasu, a inni twórcy poszli tropem Spielberga. Niezwykle dosłowne sceny zobaczycie również w „Braterstwie wojny” czy "Listach z Iwo Jimy”

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (478)