Tragiczna historia młodej aktorki. Jedna rola sprowadziła na nią śmierć

Rebecca Schaeffer została zamordowana w wieku 21 lat
Rebecca Schaeffer została zamordowana w wieku 21 lat
Źródło zdjęć: © fot. Getty

Rebecca Schaeffer szybko stawała się gwiazdą, ale jej życie zakończyło się w wieku 21 lat w tragiczny sposób. Zabił ją 19-letni psychofan.

Urodzona 6 listopada 1967 r. w amerykańskim stanie Oregon Rebecca Schaeffer początkowo chciała zostać rabinem, ale jako nastolatka zaczęła rozwijać karierę modelki. Pojawiała się w katalogach domów towarowych i reklamach telewizyjnych. W 1984 r., mając 16 lat, przeniosła się do Nowego Jorku, by pracować dla Elite Model Management.

Będąc tam, pojawiły się okazje, by Rebecca mogła spróbować swoich sił na małym ekranie. Zagrała w paru operach mydlanych, ale wciąż myślała poważnie o karierze modelki. Jednak jej wzrost (170 cm) sprawił, że miała trudności z przebiciem się. Krótki wyjazd do Japonii za pracą okazał się porażką, więc gdy w 1985 r. wróciła do Nowego Jorku, postanowiła skupić się mocniej na aktorstwie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz: Odeszli w 2023 roku. Pozostaną w naszej pamięci

W 1986 r. Rebecca dostała epizod w filmie Woody’ego Allena "Radio Days". Żeby się utrzymać, pracowała jako modelka i kelnerka. Po trafieniu na okładkę magazynu "Seventeen" zwróciła uwagę producentów telewizyjnych, którzy szukali aktorki do sitcomu "Moja siostra Sam". Rebecca zagrała Patti, nastolatkę, która przeprowadza się do San Francisco, by zamieszkać ze swoją 29-letnią siostrą Sam po śmierci ich rodziców. Serial początkowo był hitem, ale został przerwany w połowie drugiego sezonu z racji słabnącej oglądalności.

Produkcja tak czy siak uczyniła z aktorki gwiazdę. Kobieta zaczęła dostawać upominki i listy od fanów. Rebecca odpisywała na nie, co odradzali jej współpracownicy, argumentując, że nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi. Niestety mieli rację. Rebecca odpisała na list Roberta Johna Bardo. Nastolatek zaczął mieć obsesję na punkcie aktorki. Pojawił się w studiu, gdzie kręcono "Moją siostrę Sam", błagając ochronę, by go wpuszczono.

1 / 2

Tragiczne spotkanie z psychofanem

Rebecca Schaeffer  w filmie "Klasowo-łóżkowe potyczki w Beverly Hills"
Rebecca Schaeffer w filmie "Klasowo-łóżkowe potyczki w Beverly Hills"© fot. mat. pras.

Rebecca łapała kolejne role. Wystąpiła w filmie "Klasowo-łóżkowe potyczki w Beverly Hills" w 1989 r. Miała tam sceny łóżkowe z innym aktorem. Bardo, który stalkował Rebeccę od trzech lat, wściekł się i w szale zazdrości stwierdził, że musi ukarać ją za to. Młody mężczyzna skorzystał z usług agencji detektywistycznej i uzyskał adres Rebeki. 18 lipca 1989 r. zjawił się przed jej domem w Los Angeles.

Rebecca tego dnia czekała na scenariusz do trzeciej części "Ojca chrzestnego", by móc przygotować się do przesłuchania, stąd otworzyła drzwi, gdy pojawił się jej psychofan. 19-letni Bardo pokazał jej list, który mu wysłała. Wyznał, że jest jej największym fanem. Aktorka poprosiła go, by nie przychodził więcej.

Robert pojechał coś zjeść, a następnie znów wrócił pod drzwi Schaeffer. Gdy ta otworzyła, niemal natychmiast została zastrzelona. Mężczyzna wycelował jej w klatkę piersiową z pistoletu, który kupił mu brat. - Dlaczego? - zapytała Rebecca, padając na ziemię. Zmarła pół godziny po przywiezieniu do szpitala.

2 / 2

Dożywocie dla psychopaty

Robert Bardo dostał dożywocie za zabicie Rebeki Schaeffer
Robert Bardo dostał dożywocie za zabicie Rebeki Schaeffer© fot. Getty | Larry Bessel

Robert został aresztowany dzień po śmierci aktorki. Potem wyszło na jaw, że 19-latek miał obsesje na punkcie wielu kobiet. W młodości przebywał w szpitalu psychiatrycznym, skąd trafił do rodziny zastępczej.

29 października 1991 r. został skazany na dożywocie za morderstwo pierwszego stopnia, bez możliwości zwolnienia warunkowego. Podczas procesu mówił, że "nie mógł patrzeć, jak aktorka staje się kolejną hollywoodzką dz…ą". Bardo odbywa karę w więzieniu stanowym Avenal w Kalifornii.

W wyniku śmierci aktorki zmieniono prawo federalne dotyczące udostępniania danych osobowych za pośrednictwem departamentu pojazdów samochodowych, bo właśnie w taki sposób detektyw zdobył adres aktorki. Ustawa o ochronie prywatności kierowców, została uchwalona w 1994 r. Śmierć Schaeffer sprawiła też, że w 1990 r. przyjęto w USA pierwsze przepisy przeciwdziałające prześladowaniu.

W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Film
aktorkaśmierćfilm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)