Twórcy "Smoleńska" o filmie: najbardziej zależało nam na pokazaniu relacji pary prezydenckiej
W kinach w całym kraju można oglądać „Smoleńsk” – film odsłaniający kulisy tragedii, która wstrząsnęła Polską. W nowym wideo-wywiadzie promującym produkcję, reżyser Antoni Krauze opowiada o decyzjach obsadowych.
- Ewa Dałkowska była kandydatką murowaną, ponieważ była związana z parą prezydencką i znała osobiście panią Marię Kaczyńską. Zaś Lecha Łotockiego zaprosiłem na spotkanie i dałem do zagrania scenę przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Był wyśmienity – charyzmatyczny, odważny. Z miejsca zaproponowałem mu tę rolę. Natomiast sami aktorzy – Łotocki i Dałkowska – podkreślają, że w trakcie prac nad filmem najbardziej zależało im na pokazaniu relacji łączących parę prezydencką. Więcej informacji o filmie i kreacjach aktorskich przynosi poniższy wideoklip.
Antoni Krauze, twórca wielokrotnie nagrodzonego dramatu historycznego „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, odsłania kulisy tragedii, która wstrząsnęła całą Polską. Poruszającą muzykę do „Smoleńska” skomponował Michał Lorenc, autor oprawy dźwiękowej takich produkcji, jak: „Poznań 56”, „Historia Roja”, „Przedwiośnie” i „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”. W obsadzie filmu znaleźli się, m.in.: Beata Fido, Maciej Półtorak, Halina Łabonarska, Katarzyna Łaniewska, Jerzy Zelnik oraz odtwórcy ról pary prezydenckiej – Lech Łotocki i Ewa Dałkowska.
10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy. Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać…
- Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy. - Antoni Krauze, reżyser