Trwa ładowanie...
01-09-2014 16:56

"Uczniowie Kieślowskiego" i "Młode kino" na Sokołowsko Festiwalu Filmowym Hommage à Kieślowski 2014

"Uczniowie Kieślowskiego" i "Młode kino" na Sokołowsko Festiwalu Filmowym Hommage à Kieślowski 2014Źródło: Studio Munka-SFP
d42ige1
d42ige1

Już za tydzień, 5 września na Dolnym Śląsku, rozpoczyna się Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych.

Wśród bloków filmowych tegorocznej edycji są m.in. „Uczniowie Kieślowskiego” blok prezentujący filmy reżyserów, którzy w swojej twórczości podążają za wrażliwością twórcy „Amatora” oraz blok „Młode kino” pokazujący wrażliwość reżyserów najmłodszego pokolenia.

„Uczniowie Kieślowskiego” to blok, w którym wyświetlony zostanie film fabularny „Jeśli nie my to kto” Andresa Veiela niemieckiego reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych oraz dramaturga, który był słuchaczem seminariów filmowych, prowadzonych w latach 80-tych przez Kieślowskiego w Kulturhaus Bethanien w Berlinie. W bloku znajdzie się również „Piekło niebo” Natalii Korynckiej-Gruz, laureatki m.in. Nagrody za debiut reżyserski lub drugi film na FPFF w Gdyni 1998 („Amok”). Za film „Piekło niebo” otrzymała nagrodę Rady Programowej TVP na FPFF w Gdyni 2005 oraz Bronze Award na WorldFest Independent Film Festival w Houston w 2006 r. Jej film opowiada o pierwszej walce z samym sobą przeciwko kłamstwu oraz o pierwszej lekcji odpowiedzialności za innego człowieka. Jak mówi sama reżyserka Kieślowski niezmiennie jest dla niej guru. W bloku pokazana zostanie także szkolna etiuda Grega Zglińskiego „Przed zmierzchem” zrealizowana pod opieką artystyczną Krzysztofa Kieślowskiego. Laureat m.in. Nagrody za debiut
reżyserski lub drugi film na FPFF w Gdyni 2011 („Wymyk”), za film „Przed zmierzchem” otrzymał Nagrodę za najlepszy zestaw filmów szkolnych na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 1997 roku. W sobotę o godzinie 13.15 po projekcji filmu „Jeśli nie my to kto” Andresa Veiela odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Natalii Korynckiej-Gruz i Grega Zglińskiego, który poprowadzi Dorota Paciarelli, członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Podczas panelu zostanie wyświetlona nagrana w Berlinie przez Dorotę Paciarelli krótka opowieść Andresa Veiela o jego spotkaniu z Krzysztofem Kieślowskim.

W bloku „Młode kino” pokazane zostanie kino współczesne, tworzone przez młodych, o młodych i dla młodych. Głos pokolenia, interesujące debiuty, filmy wyróżniające się sposobem realizacji lub wyborem tematu oraz takie, które zdobywają rozgłos dzięki nagrodom na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Uczestnicy festiwalu zobaczą:

„One” i „Chwila” Marty Grabickiej (Wyróżnienie na Kurz und Low Bidget Film Festival Niemcy 2013)
„Jestem Polakiem” Pawła Hejbudzkiego (Nominacja do Nagrody w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty” 2013)
„Mazurek” Julii Kolberger ( m.in. Nagroda Specjalna dla najlepszego filmu fabularnego i Nagroda Publiczności Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato” 2013, Nagroda Specjalna Jury w Konkursie Młodego Kina Gdynia Film Festival 2013, Nagroda za krótkometrażowy film fabularny Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2013, Nagroda „Perspektywa” im. Janusza „Kuby” Morgensterna 2013, Nagroda „Jańcio Wodnik” dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” 2014, Nagroda Publiczności Febio-Fest Bratysława 2014)
„Ojcze masz” Kacpra Lisowskiego (Srebrny Lajkonik dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski 2014, Nagroda Jury Młodych Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Clermont-Ferrand 2014)
„Granice wytrzymałości” Marka Marlikowskiego (Wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Międzynarodowy Festiwal Filmowy Urugwaj 2014)
„Matka” Łukasza Ostalskiego (m.in. Nagroda dla filmu fabularnego w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty” 2013, Wyróżnienie w Konkursie Młodego Kina Gdynia Film Festival 2013, Nagroda Główna w konkursie filmów studenckich Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Mołodist” w Kijowie 2013, Nagroda „Perspektywa” im. Janusza „Kuby” Morgensterna 2013, Nagroda dla najlepszego filmu Tetova International Film Festival 2014, Nagroda „Luna de Valencia” dla najlepszego filmu krótkometrażowego Cinema Jove Walencja 2014, Nagroda dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego i Nagroda Publiczności Festival Novos Cineastas „Fest” Espinho 2014)
"128 szczur” Jakuba Pączka (m.in. Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej za najlepszą reżyserię Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski 2013, Grand Prix Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego „Cinemaforum” 2013, Nagroda Dziennikarzy Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato” Radom 2014)
"Serca dwa” Katarzyny Warzechy (Nagroda dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego Festiwal Filmów Optymistycznych „Multimedia Happy End” Rzeszów 2013)
"Nasza zima zła” Grzegorza Zaricznego (m.in. Nagroda Specjalna Jury w konkursie „Młode Kino Polskie” Gdynia Film Festival 2012, Grand Prix Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato” Radom 2013, II Nagroda w kategorii: najlepszy film studencki z Europy Południowo-Wschodniej Międzynarodowy Festiwal Filmowy Naoussa 2013, Nagroda Główna w kategorii: film fabularny Niezależny Festiwal Filmowy QL Zabrze 2013)

d42ige1

W piątek o godzinie 13.15 po prezentacji wszystkich filmów bloku odbędzie się panel dyskusyjny „Młode kino” z udziałem: Łukasza Ostalskiego, Jakuba Pączka i Katarzyny Warzechy, który poprowadzą Łukasz Maciejewski i Ajka Tarasow.

W Sokołowsku, z inicjatywy Fundacji In Situ, Marii Kieślowskiej i Stanisława Zawiślińskiego, powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Zgromadzone zbiory umożliwiają wieloaspektową pracę opartą na twórczości reżysera. Archiwum ma stać się najważniejszym ośrodkiem ich upowszechniania, dzięki wolnemu dostępowi do kolekcji zdigitalizowanych materiałów za pośrednictwem Internetu. Archiwum znalazło siedzibę w obrębie Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku, miejscu bliskim reżyserowi.

W ramach działalności Archiwum zorganizowano wystawę „Wokół Amatora”, która zostanie zaprezentowana podczas festiwalu.

Muzyka użyta w spocie Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 jest autorstwa wybitnego kompozytora - Krzysztofa Knittla i dzięki jego uprzejmości została wykorzystana do zapowiedzi wydarzenia.

d42ige1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ige1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj