Trwa ładowanie...

Ukraińska reżyserka pisze list do byłych rosyjskich przyjaciół. Ostro odpowiada na "wzruszające SMS-y"

Ukraińska reżyserka filmowa Marina Stepanska zamieściła na Facebooku mocną odezwę do swoich byłych rosyjskich przyjaciół. Jasno dała do zrozumienia, że nie tylko Putin, ale i oni ponoszą winę za wojnę w jej kraju. Nie kryjąc pogardy do Rosjan, ma dla nich tylko jedną radę.

Marina Stepanska, ukraińska reżyserka filmowa, zamieściła w sieci mocny apel do byłych "rosyjskich przyjaciół" Marina Stepanska, ukraińska reżyserka filmowa, zamieściła w sieci mocny apel do byłych "rosyjskich przyjaciół" Źródło: Facebook
d36ho3l
d36ho3l

Marina Stepanska, autorka filmów "Desaturated" czy "Falling" (ten ostatni w 2017 r. zdobył nominację na MFF w Karlowych Warach), przebywa w atakowanej przez Rosjan Ukrainie. Kilka dni temu absolwentka Narodowego Uniwersytetu Filmowego i Telewizyjnego w Kijowie, zamieściła na Facebooku obszerny wpis zaadresowany do byłych przyjaciół z Rosji.

Jak tłumaczy na wstępie, w końcu jest czas, by odpowiedzieć na "wzruszające SMS-y" z pytaniami "Jak się masz?" i słowami otuchy "Trzymaj się". Jednak to, co miała do przekazania, z pewnością ich nie uspokoiło. Odpowiedź Stepanskiej jest mocna i z pewnością zawstydzi sumienia Rosjan.

ZOBACZ TEŻ: Polskie gwiazdy angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dają przykład innym

Reżyserka nie ukrywa, że za krwawy atak na Ukrainę odpowiada nie tylko Władimir Putin, ale także ci, którzy nigdy nie sprzeciwili się jego władzy. "Każdy z was, który nie wyszedł walczyć z pleśnią, która zjadła mózgi większości waszych rodaków i prawdopodobnie wasze" - pisze artystka, zestawiając tchórzostwo Rosjan z bohaterstwem Ukraińców i to zarówno wojskowych, jak i cywilów.

d36ho3l

Marina Stepanska opisuje pierwszy dzień rosyjskiej inwazji, podkreślając jedność i odwagę swoich rodaków, którzy w chwili próby stanęli do walki.

"Wszystko, co wyżej napisałam, przeżywa i mówi każdy mój znajomy, już nawet nie wspomnę o tych, co o 8 rano po pierwszych rakietach poszli zaciągnąć się do wojska i ustawili się w kolejce do nieba, tak, że komisje poborowe żartują: 'jak służyć, to wszyscy chorzy, a jak walczyć z Rosjanami - to wszyscy nagle zdrowi', widzicie, jak bardzo wami gardzimy" - czytamy we wpisie ukraińskiej artystki, w którym poza odrazą do Rosjan, jeszcze wyraźniej wybrzmiewa duma ze swojego narodu.

"Widzicie, pękam z miłości, uznania, wdzięczności i szacunku dla moich ludzi, wszystkich Ukraińców i osobno - dla mojego wojska i prezydenta. To taki zaj***ty stan, spróbujcie" - poleciła swoim rosyjskim "przyjaciołom" Stepanska.

"Znajdźcie poczucie własnej godności i rozpocznijcie rewolucję. Jest was przecież od chu***a. A do tej pory nic wam się nie udało, bo Rosja dziś - to od chu***a niewolników. No ale jeśli będzie od chu***a ludzi - to się uda" - podsumowała artystka, która - jak wynika z jej ostatniej aktywności w mediach społecznościowych - przebywa we Lwowie i "ma się dobrze".

Więcej informacji na temat bieżącej sytuacji w Ukrainie znajdziesz na stronach livebloga WP Wiadomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36ho3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d36ho3l