Trwa ładowanie...
02-07-2009 11:10

W niedzielę rusza Lato Filmów i Script Forum

W niedzielę rusza Lato Filmów i Script Forum
d4fuj1b
d4fuj1b

Największa w Polsce konferencja scenarzystów odbędzie się w przyszłym tygodniu podczas festiwalu Lato Filmów. Piętnasta już edycja festiwalu po raz drugi zagości w Warszawie.

Lato Filmów rozpocznie się 5 lipca i potrwa tydzień. Dla kinomanów będzie to wyjątkowa okazja kontaktu z filmem najlepszego gatunku. Tegoroczna impreza upłynie pod znakiem kinematografii Dalekiego Wschodu - będzie można zapoznać się m.in. z obrazami japońskiej Nowej Fali, twórczością filmowców złotej ery kina Korei Południowej, a także współczesnymi filmami japońskimi, autorstwa takich reżyserów, jak Toyoda Toshiaki, Shiota Akihiko, czy Izutsu Kazuyuki. W sekcji Panorama Kina Światowego pokazane zostaną tytuły wyróżnione na międzynarodowych festiwalach.

Lato Filmów bardziej niż którykolwiek festiwal w Polsce koncentruje się na scenarzystach i scenariuszu filmowym. Widać to już na przykładzie głównego konkursu, którego celem będzie wyłonienie filmu z najlepszym scenariuszem.

To jednak nie wszystko. W związku z obchodzonym w 2009 roku stuleciem polskiej kinematografii podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie dziesięć rodzimych filmów z najlepszym scenariuszem, wyłonionych w drodze plebiscytu ogłoszonego wśród polskich scenarzystów. Nagrodę honorową Pióro Mistrza za całokształt osiągnięć scenopisarskich odbierze w tym roku Krzysztof Zanussi.

Nie sposób nie wspomnieć także o bodaj najważniejszym wydarzeniu towarzyszącym festiwalowi - o Script Forum. Ta najbardziej licząca się branżowa konferencja scenopisarska w Polsce znana była dawniej pod nazwą Script Festiwal. W tym roku na jej program składać się będą debaty, wykłady i programy szkoleniowe, a także Forum Scenarzystów Polskich. Cel Script Forum jest jasny: przyczynienie się do lepszego przygotowania scenarzysty do funkcjonowania na rynku oraz rozwój umiejętności warsztatowych i wzrost prestiżu zawodu scenarzysty filmowego.

d4fuj1b

Forum towarzyszy Katalog Scenarzystów Polskich - jedyna tego rodzaju publikacja w Polsce, stanowiąca pierwszą próbę stworzenia rejestru polskich scenarzystów. Katalog zawiera dane kontaktowe i opisy projektów, a dostępny będzie w formie drukowanej i internetowej.

Lato Filmów i Script Forum odbywa się dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Więcej informacji o festiwalu i Script Forum na stronie www.latofilmow.pl.

d4fuj1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fuj1b