[wideo] Gwiazdy tańczą na... głowie - kulisy filmu ''B‑Girl''

Blisko pół wieku temu narodził się breakdance, jeden z najpopularniejszych stylów tanecznych świata. Jego widowiskowość już w latach osiemdziesiątych zwróciła uwagę filmowców, dzięki którym breakdance stał się częstą atrakcją dużego ekranu. 29 lipca w kinach pojawi się roztańczony przebój „B-Girl”, będący wspólnym projektem reżyserskiego duetu sióstr Bell, wspartych przez grupę najsłynniejszych tancerzy USA.

Powstały na styku różnych kultur „B-Girl” zachęca do poznania historii najbardziej filmowego stylu tańca. Według znawców tematu breakdance narodził się w latach sześćdziesiątych, a jego prekursorem był znany z wyjątkowo ekspresyjnego tańca muzyk James Brown. Jego spontaniczny „good foot” znalazł setki naśladowców, stając się prawdziwą sensacją wśród mieszkańców nowojorskich dzielnic – Harlemu i Bronksu.

[wideo] Gwiazdy tańczą na... głowie - kulisy filmu ''B-Girl''
Źródło zdjęć: © Kino Świat

Kulisy powstawania filmu:

Na ulicach Nowego Jorku „good foot” przeobrażał się zyskując popularność w gangsterskim półświatku. Rywalizujące gangi uczyniły z tańca element walki o nowe wpływy. Przy akompaniamencie bębnów i skreczu winyli rozgrywały się taneczne pojedynki, w których o zwycięstwie decydowała siła i wytrzymałość, a przegrani ustępowali z rządzenia terenem. To właśnie tradycja ulicznych bitew wprowadziła do hip-hopowego tańca charakterystyczny element rywalizacji.

Swój największy rozkwit breakdance przeżył na przełomie lat 70. i 80 dzięki tzw. "roof & block parties", hip-hopowym imprezom organizowanym na osiedlach i w miejskich parkach. Ich uczestnicy wprowadzili do tańca nowe elementy inspirowane sztukami walki i popularnymi wówczas filmami kung-fu. W latach osiemdziesiątych, na fali popularności breakdance’u, do kin zaczęły trafiać pierwsze filmy o tematyce hip-hopowej. Obrazy takie jak „Wild Style”, „Flashdance” czy „Beat Street”, generowały milionowe zyski, a o fenomenie kina tanecznego najlepiej mogła zaświadczyć obecność tego ostatniego tytułu na festiwalu w Cannes w 1983 roku.

Pod koniec lat osiemdziesiątych media, które potraktowały breakdance jako przejściową modę, przestały się nim interesować. Hip-hopowy taniec powrócił do mainstreamu dopiero w XXI wieku, kiedy świat dosłownie oszalał na punkcie uczestników programów w stylu „You Can Dance”. Obecnie hip-hopowy taniec przeżywa swój renesans, a breakdance czy b-boy – kiedyś egzotyczne słowa – przestały intrygować i funkcjonują oswojone w codziennym języku. Wystarczy tu przypomnieć Andrzeja Leppera definiującego „bredgens” swoim sejmowym kolegom.

Dzięki telewizji i kinu breakdance zdobywa nowe rzesze symapatyków, a „B-Girl” idący w ślady „Step Up” i „Street Dance 3D” dowodzi, że „taniec na głowie” przeżywa właśnie swoją drugą młodość.

''B-Girl'' w kinach już 29 lipca.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ]( http://film.wp.pl/najseksowniejsze-matki-i-corki-duzego-ekranu-6025273914229377g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Emmanuelle - ikona erotyki po latach ]( http://film.wp.pl/pamietacie-czarna-emanuelle-zobaczcie-jak-sie-zmienila-6025274286928513g )*
*
[

Co się stało ze słodkimi bliźniaczkami? ]( http://teleshow.wp.pl/blizniaczki-olsen-skonczyly-25-lat-6026604625773185g )*
*
[

Prawdziwe nazwiska polskich gwiazd! Wstyd? ]( http://film.wp.pl/prawdziwe-nazwiska-polskich-gwiazd-6025274598372481g )*
*
[

Spis grzechów Kuby Wojewódzkiego ]( http://teleshow.wp.pl/spis-grzechow-kuby-wojewodzkiego-6021644374000769g )**

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)