Trwa ładowanie...
14-07-2008 12:28

Wielki powrót starych seriali

Wielki powrót starych seriali
d4msulm
d4msulm

Dwa największe hinduskie eposy, "Mahabharata" i "Ramajana", opowiadające o bogach, demonach i straszliwych wojnach, wracają na ekrany indyjskiej telewizji, tym razem z niezwykłymi efektami specjalnymi.

Producenci liczą na oszałamiający sukces remake'ów indyjskich seriali, porównywalny z poprzednim, kiedy w porze emisji pustoszały ulice.

"Ramajana" i "Mahabharata" do dziś w świadomości większości hinduskiej w Indiach funkcjonują jako alegoryczny wykład moralnie prawego działania.

Sanskrycki epos "Ramajana", najpopularniejszy utwór literatury indyjskiej, powstał między II wiekiem p.n.e. a II w. n.e. Opowiada dzieje Ramy -wcielenia boga Wisznu i jego małżonki Sity, porwanej przez demona Rawanę. Rama, z pomocą władcy małp Hanumana, wyrusza na ratunek i pokonuje Rawanę.

d4msulm

"Mahabharata" jest jednym z najstarszych poematów epickich i najobszerniejszym - osiem razy dłuższym od "Iliady" i "Odysei" razem wziętych. Opowiada o walce o tron rodu Pandawów i Kaurawów. Zakończyła ją straszliwa bitwa na polach Kurukszetry, świętego miejsca pielgrzymek w środkowych Indiach. Zawiera świętą księgę hinduizmu, Bhagawad Gitę. Wyjaśnia zwięźle podstawowe nurty jogi, uważana jest także za encyklopedię wisznuizmu.

Kiedy w latach 80. dokonano w Indiach adaptacji telewizyjnej obu eposów, w porze ich nadawania pustoszały ulice, zmieniano rozkłady kolejowe, a występujący w nich aktorzy zostali wybrani do parlamentu. Część odbiorców modliła się nawet przed telewizorami podczas emisji.

Eposy w nowej ekranizacji nadawane są przez trzy kanały telewizji, a czwarty będzie pokazywać czyny hinduskiego boga Kryszny.

Ich producenci chcą pobić sukces kultowych seriali sprzed 20 lat za pomocą specjalnych efektów wizualnych, podobnych do zastosowanych w filmowej trylogii "Władca pierścieni" na podstawie Tolkiena.

d4msulm

"Efekty specjalne, kostiumy i przedstawienie całej historii jest takie, żeby przyciągnąć młodszą widownię - powiedział producent jednej z nowych wersji Mahabharaty, Bobby Bedi. - Dla mitologicznych seriali jest w Indiach olbrzymi rynek".

W Indiach jest wiele religijnych kanałów telewizyjnych, ponieważ ludzie zwracają się w stronę duchowości, by poradzić sobie ze stresami współczesnego życia - pisze agencja Reutera.

Telewizja NDTV Imagine ocenia, że od stycznia nadawaną przez nią "Ramajanę" obejrzało 85 mln widzów.

d4msulm

"Mahabharata" fascynowała nie tylko indyjskich reżyserów. W 1989 roku brytyjski reżyser i producent teatralny Peter Brook nakręcił epos z międzynarodową obsadą. W gigantycznym (318 minut) arcydziele wystąpili m.in. Andrzej Seweryn - jako najstarszy z braci Pandawów, Judhiszthira, i Ryszard Cieślak jako ślepy król Dhritharasztra, ojciec setki Kaurawów. Wcześniej Brook wystawił Mahabharatę w 1985 roku w opuszczonym kamieniołomie koło Awinionu. Trwające dziewięć godzin przedstawienie grane było od zmierzchu do świtu. Za każdym razem oglądało je około tysiąca widzów.

d4msulm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4msulm