Trwa ładowanie...
d23n7ul

Wojciech Przyboś

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Wrocław

Filmografia:
d23n7ul

Wojciech Przyboś – życiorys i kariera zawodowa

Wojciech Przyboś to polski aktor filmowy i telewizyjny, urodzony 18 marca 1957 roku we Wrocławiu. Był studentem Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – filia we Wrocławiu. Został absolwentem w 1981 roku. Debiut aktorski Wojciecha Przybosia miał miejsce w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, bdzie był zatrudniony w sezonie 1980/81. Wystąpił wówczas w spektaklu Kaprysy Łazarza Stanisława Grochowiaka. W 1987 roku w Warszawie zdał egzamin eksternistyczny i uzyskał tym samym uprawnienia aktora dramatycznego. Oprócz aktorstwa pasjonował się malowaniem obrazów oraz sztuką mimiki.
* Dorobek aktorski Wojciecha Przybosia* to ok. 30 ról teatralnych. W latach 1981-84 związany był z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Wystąpił w takich spektaklach, jak Hamlet - kuglarz Pera Christiana Jersilda, Uszy do góry, panie Szwejk! Jaroslava Haška, Rewizor Mikołaja Gogola. Następnie został aktorem Teatru Polskiego w Szczecinie, gdzie pracował w latach 1984-1991 1994-1997 i 2000-2001. Wcielił się tu w role Filipa w Iwonie księżniczce Burgunda, Kalafa w Księżniczce Turandot, oraz Pantalonea w Słudze dwóch panów oraz Błazna w Eskurialu. Czasami podejmował współpracę z Teatrem Krypta, Operetką i Operą.
W latach 1991-1993 występował na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Dał się poznać w przedstawieniach W małym dworku Stanisława Ignacego Witkiewicza, Sługa dwóch panów Carlo Goldoniego, Damy i huzary Aleksandra Fredry, Teatr manekinów Bruno Schulza. Znany był także z występów w teatrze w Monachium.

Ostatnim przystankiem Wojciecha Przybosia był Teatr Dramatyczny w Elblągu, gdzie zagrał m.in. w Zemście Aleksandra Fredry, Aktorze Bogusława Schaeffera, Na pełnym morzu Sławomira Mrożka, Jak Piekarczyk chwat Elbląg uratował Janusza Komorowskiego oraz w Locie nad kukułczym gniazdem Dale Wassermana. Wojciech Przyboś był także gościem wieczorów poetyckich odbywających się w kościele parafialnym pw. św. Pawła.

Występy Wojciecha Przybosia w filmach to przeważnie role drugoplanowe w takich produkcjach, jak Zmory (1978) Wojciecha Marczewskiego , Olimpiada 40 (1980) Andrzeja Kotkowskiego, Ostatni prom (1989) Waldemara Krzystka oraz w Młode wilki (1995) Jarosława Żamojdy, których akcja toczy się współcześnie w Szczecinie. Na swoim koncie ma także rolę w serialu Przyłbice i kaptury w reżyserii Marka Piestraka.

Żoną Wojciecha Przybosia była Nelly Sozańska-Przyboś. Aktor zmarł niespodziewanie 18 maja 2007 roku w Elblągu. Spoczywa w Alei Zasłużonych Cmentarza Grabiszyńskiego we Wrocławiu.

d23n7ul

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23n7ul
d23n7ul
d23n7ul