Trwa ładowanie...
d3g99gh

Wszystko jest iluminacją

Najnowsze informacje
3.8
(46 głosów)
Oceń:
d3g99gh

Film opowiada historię młodego Amerykanina żydowskiego pochodzenia – Jonatana (Elijah Wood), który stał się posiadaczem starej fotografii przedstawiającej jego dziadka i tajemniczą kobietę o imieniu Augustyna. Wkrótce chłopak dowiaduje się, iż w czasie II wojny światowej ukrywała ona jego przodka i ocaliła mu życie, gdy hitlerowcy doprowadzili w jego rodzinnej ukraińskiej wsi do okrutnej rzezi na miejscowej ludności.

Bohater postanawia jechać na Ukrainę i odnaleźć Augustynę, by jej podziękować i dowiedzieć się czegoś więcej o dziadku. W podróży po tym zupełnie obcym i odmiennym od Ameryki kraju towarzyszą mu: Alex – przezabawny mężczyzna, który jest wyjątkowo niekompetentnym tłumaczem oraz dziadek Jonatana, którego dręczą traumatyczne wspomnienia z czasów wojny.

Próba odkrycia rodzinnej historii przeradza się w niezwykle znaczącą i głęboką podróż w głąb ludzkiej natury i poszukiwanie tego, co jest w życiu najbardziej wartościowe. Film odkrywa przed widzem istotę pamięci o przeszłych wydarzeniach, niebezpieczeństwo tkwiące w tajemnicach; porusza trudny, ale wciąż aktualny temat Holocaustu, mówi o znaczeniu przyjaźni, miłości i przywiązania.

Wszystko jest iluminacją
Tytuł oryginalny

Everything is Illuminated

Gatunek

komedia

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2005

Czas trwania

95 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g99gh
d3g99gh
d3g99gh